Breakdance zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich!

Breakdance zostanie włączony do programu igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Taką decyzją podjęli członkowie MKOI podczas wtorkowego spotkania w Lozanie.

W marcu Komisja Programowa MKOI złożyła wniosek o dopisanie czterech dyscyplin do programu igrzysk olimpijskich w Paryżu. I został on zaakceptowany. Oprócz breakdance`u, kibice w Paryżu zobaczą wspinaczkę sportową, surfing oraz skateboarding. Trzy ostatnie dyscypliny zobaczymy już w przyszłym roku, na igrzyskach w Tokio. Breakdance zadebiutuje dopiero cztery lata później.

Zobacz wideo

Breakdance to akrobatyczna forma tańca, która zawiera wiele elementów siłowo-sprawnościowych. Powstała w latach 70. w Nowym Jorku. Taniec ten jest jednym z czterech podstawowych elementów kultury hip hop - obok rapu, DJingu oraz graffiti.

Skąd pomysł, aby breakdance zadebiutował jako sport olimpijski?

Podobnie jak w przypadku skateboardingu i surfingu chodzi o zainteresowanie igrzyskami olimpijskimi młodego pokolenia. - Cztery sporty, które zaproponowali organizatorzy igrzysk w Paryżu idą w zgodzie z Agendą Olimpijską 2020, ponieważ wiele wnoszą, by program olimpijski był zbalansowany pod względem płci, bardziej miejski i dawał lepszą możliwość kontaktu z młodszym pokoleniem. Proponowane sporty nie naruszają powyższych zasad i wzmacniają koncepcję Paryża 2024 jako igrzysk dynamicznych, globalnych, inspirujących nową publikę oraz odpowiadają potrzebom społecznym - oświadczył prezydent MKOl Thomas Bach.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.