Sport.pl

Breakdance zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich!

Breakdance zostanie włączony do programu igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Taką decyzją podjęli członkowie MKOI podczas wtorkowego spotkania w Lozanie.

W marcu Komisja Programowa MKOI złożyła wniosek o dopisanie czterech dyscyplin do programu igrzysk olimpijskich w Paryżu. I został on zaakceptowany. Oprócz breakdance`u, kibice w Paryżu zobaczą wspinaczkę sportową, surfing oraz skateboarding. Trzy ostatnie dyscypliny zobaczymy już w przyszłym roku, na igrzyskach w Tokio. Breakdance zadebiutuje dopiero cztery lata później.

Zobacz wideo

Breakdance to akrobatyczna forma tańca, która zawiera wiele elementów siłowo-sprawnościowych. Powstała w latach 70. w Nowym Jorku. Taniec ten jest jednym z czterech podstawowych elementów kultury hip hop - obok rapu, DJingu oraz graffiti.

Skąd pomysł, aby breakdance zadebiutował jako sport olimpijski?

Podobnie jak w przypadku skateboardingu i surfingu chodzi o zainteresowanie igrzyskami olimpijskimi młodego pokolenia. - Cztery sporty, które zaproponowali organizatorzy igrzysk w Paryżu idą w zgodzie z Agendą Olimpijską 2020, ponieważ wiele wnoszą, by program olimpijski był zbalansowany pod względem płci, bardziej miejski i dawał lepszą możliwość kontaktu z młodszym pokoleniem. Proponowane sporty nie naruszają powyższych zasad i wzmacniają koncepcję Paryża 2024 jako igrzysk dynamicznych, globalnych, inspirujących nową publikę oraz odpowiadają potrzebom społecznym - oświadczył prezydent MKOl Thomas Bach.

 
Więcej o:
Komentarze (40)
Breakdance zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich!
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 12 razy 10

  A dla pań taniec na rurze???? MKOl zamienia igrzyska w tandetny cyrk.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 9 razy 7

  To się robi cyrk, a nie Olimpiada = świat klaunów

 • andree00

  Oceniono 5 razy 5

  To może czterobój hiphopowy od razu...?

 • gdabski

  Oceniono 4 razy 4

  Kpina.

 • led47

  Oceniono 4 razy 4

  A o tangu zapomnieli...

 • krzepki.harry

  Oceniono 3 razy 3

  No dobrze, a jakim koszem, to znaczy jakie dyscypliny zostały wyrzucone z programu? Mówiło się o zapasach, jednej z podstawowych dyscyplin uprawianych już na starożytnych olimpiadach w Grecji... jeżeli tak to przeprowadzono, to "gratuluję"!

 • beduin.derwisz

  Oceniono 3 razy 3

  Rugby wciąż nie ma na IO a pojawiają się te wszystkie męczeńskie pseudodyscypliny. Słabe.

 • adam.c.54

  Oceniono 2 razy 2

  co za kretyni !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX