Pjongczang 2018. Ole Einar Bjoerndalen nie jedzie na igrzyska, ale widzowie zobaczą 55-godzinny film o królu biathlonu

Zdobył osiem złotych medali olimpijskich i 20 tytułów mistrza świata, wygrał 94 starty w Pucharze Świata w biathlonie i jeden w biegach narciarskich. Teraz 44-letni Ole Einar Bjoerndalen nie załapał się do norweskiej kadry na igrzyska w Pjongczangu, ale telewizja NRK pokaże o nim film dokumentalny o długości aż 55 godzin

Bjoerndalen debiutował na igrzyskach w 1994 roku. W Lillehammer startował jako 20-latek, tam jeszcze nie osiągnął sukcesów. Cztery lata później był już najlepszy w sprincie i drugi z kolegami w sztafecie. Medale przywoził z każdych następnych igrzysk. W 2002 roku w Salt Lake City był najlepszy we wszystkich startach. Wtedy olimpijskie medale rozdawano w czterech konkurencjach, Bjoerndalen trzy indywidualne wygrywał z przewagą co najmniej pół minuty nad następnym zawodnikiem, a swoją dominację podkreślił jeszcze triumfując w sztafecie z kolegami. Drugich Niemców, w drużynie których startowało trzech medalistów tamtych igrzysk, zwycięzcy wyprzedzili o prawie minutę.

Swoje ostatnie olimpijskie złoto Bjoerndalen zdobył w 2014 roku na igrzyskach w Soczi. Tam jako 40-latek był najlepszy w sprincie i w sztafecie mieszanej. Król biathlonu jeszcze rok temu był w formie, która pozwoliła mu zdobyć brązowy medal mistrzostw świata w Hochfilzen w biegu pościgowym. Niestety, tej zimy utytułowany (ma w sumie 13 medali olimpijskich i 45 krążków MŚ) Norweg prezentuje się słabo. Dlatego jego kibicom pozostało już tylko oglądanie minionych zwycięstw idola. Film "Ole Einar Bjoerndalen zwycięstwo po zwycięstwie" NRK planuje pokazać na początku lutego. Co ciekawe, produkcja nie będzie przerywana reklamami, bo takich norweska telewizja publiczna w ogóle nie emituje. Program drugi NRK pokaz filmu rozpocznie 2 lutego o godzinie 17.00, a zakończy o północy 5 lutego. Film ma być dostępny w internecie. Co zobaczą widzowie? Twórcy dokumenty zapowiadają, że szczegółowy zapis wszystkich zwycięstw Bjoerndalena, a także wiele archiwalnych rozmów z królem biathlonu.

Zobacz wideo
Więcej o: