Sport.pl

Narciarstwo alpejskie. Kłusak najwyżej z Polaków, ale na igrzyska pojedzie Jasiczek?

- Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji - mówi nam Stanisław Czarnota, kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Narciarskiego do spraw narciarstwa alpejskiego i snowboardu. To odpowiedź na pytanie o nazwisko alpejczyka, który będzie reprezentował Polskę na igrzyskach w Pjongczangu. Wygląda na to, że co najmniej część zarządu naszej federacji chciałaby wysłać do Korei Michała Jasiczka, a nie Michała Kłusaka

Kłusak skończy w tym roku 28 lat, Jasiczek jest o cztery lata młodszy. Żaden z nich nie należy do światowej czołówki, ale wszystko wskazuje na to, że jeśli Polska będzie mogła wysłać na igrzyska tylko jednego alpejczyka, to powinien nim być starszy z wymienionych narciarzy. Kłusak to najwyżej sklasyfikowany Polak na liście olimpijskiej. Były zawodnik, a obecnie trener Jan Sołtys wyjaśnia, że nie tylko z tego powodu na nominację zasługuje Kłusak.

Kłusak, mimo że osiąga najlepsze wyniki z Polaków, jest poza kadrą. Polityka PZN-u jest taka, że znaleźli się w niej młodzi zawodnicy. Tacy, którzy niezłe wyniki mają osiągnąć na następnych igrzyskach - w 2022 roku w Pekinie. Jasiczek de facto też nie jest przypisany do kadry. - On i jego brat idą własnym programem, ale normalnie w kadrze startują. A poza kadrą jest Kłusak, ale pomagamy mu - zapewnia Czarnota.
Kiedy zwracamy uwagę na to, że Kłusak wiele razy skarżył się na brak pomocy ze strony związku, szef wyszkolenia zapewnia: "Kłusakowi bardzo dużo pomaga Tatrzański Związek Narciarski, od nas też dostał pieniądze".

Jak widać, tych pieniędzy nie wystarczyło, by zawodnik mógł optymalnie przygotować się do igrzysk. Dlatego Kłusak szukał innych dróg finansowania swoich przygotowań do Pjongczangu. Korzystał z pomocy rodziny i kibiców. Mimo to tuż przed ogłoszeniem składu nie wiadomo czy zawodnik do Korei dotrze.

- Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. Czekamy na zamknięcie list kwalifikacyjnych - mówi nam Czarnota. PZN ma gwarancję możliwości wystawienia jednej alpejki (tu pewna swego jest Maryna Gąsienica-Daniel, która w odróżnieniu od panów punktowała w Pucharze Świata i ma niepodważalną pozycję liderki) i jednego alpejczyka, ale liczy, że w ostatniej chwili to się zmieni i Polska dostanie dodatkowe miejsca. - Decyzję będzie podejmował zarząd PZN - informuje Czarnota. Prezes tego zarządu, Apoloniusz Tajner, przebywa w Oberstdorfie z polskimi skoczkami narciarskimi i nie odbiera telefonu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (32)
Narciarstwo alpejskie. Kłusak najwyżej z Polaków, ale na igrzyska pojedzie Jasiczek?
Zaloguj się
 • oszrany

  Oceniono 10 razy 10

  Licza się znajomości a nie umiejetnosci. Niestety od lat nic się nie zmienia.

 • kzet69

  Oceniono 13 razy 9

  PZN od lat zarządzają ludzie związani z PiS, więc jak tam mogłoby nie być bagna?

 • Marcin K

  Oceniono 11 razy 7

  To nie jest PZN tylko PZS Polski związek skoczków. Na narciarstwo alpejskie nie dają kasy. Nie potrafią wychować żadnego narciarza na poziomie mistrzostw świat. Wolą skoki bo tam jest kasa dla nich. To jest żenujące. Jak widzę Tajnera to robi mi się niedobrze.

 • j26p

  Oceniono 6 razy 4

  a co jest z naszym narciarstwem zjazdowym ? PZN coś robi abyśmy w zjazdach nie zamykali peletonu ?
  Założę się, że nic. Odpuścili.

 • mr_gm

  Oceniono 5 razy 3

  Właściwie to w narciarstwie alpejskim nie powinien jechać żaden polski zawodnik, bo po prostu nikt nie ma szans na zajęcie miejsca w pierwszej 10...ale działacze nie odpuszczą darmowej wycieczki.

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 2 razy 2

  Ziobro gate??

 • cep_0

  Oceniono 1 raz 1

  Przypomina mi się sprawa kolarki (teoretycznie starej, ale punkty kwalifikacyjne były Jej), a w wyścigu olimpijskim pojechała młoda - jakoś obecnie za wiele o tej "Młodej" coś nie słychać. Starą załatwiono bez mydła.
  Tylko jakoś wszyscy MILCZĄ o kogo chodziło w aferze seksualnej w kadrze kolarskiej.
  Nie przesądzam, ale jestem ciekawy.

 • mare.com

  Oceniono 1 raz 1

  kumoterki-to sanie wiozace dzialaczyPZN.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX