Sensacja - Białorusinka ze złotem na 100 m!

Julia Nesterienko wygrała sprint na 100 m kobiet i wywalczyła złoty medal w jednej z najbardziej prestiżowych konkurencji igrzysk. Białorusinka przełamała dwudziestoletnią hegemonię na tym dystansie Amerykanek

25-letnia Nesterienko, która w eliminacjach jako jedyna zawsze schodziła poniżej 11 s. (nigdy przed igrzyskami jej się to nie udało), finał pobiegła w czasie 10.93 s, wyprzedzając na ostatnich metrach jedną z faworytek - Amerykankę Lauren Williams (10.96). Trzecia linię mety przecięła Veronica Campbell z Jamajki (10.97). Dopiero czwarta była Bułgarka Iwet Lalowa, która w tym roku przebiegła setkę najszybciej na świecie (10.77). W finale prowadziła nawet na pierwszych metrach, ale potem dała się wyprzedzić rywalkom.

Białorusinka jest pierwszą sprinterką, która zdobyła na tym dystansie złoty medal na jakichkolwiek zawodach rangi mistrzowskiej. Dotychczas jej jedynym sukcesem był brąz na 60 m w tegorocznych halowych mistrzostwach świata. W tym roku wygrała trzy biegi, w tym ten w Golden League w Rzymie. Jej życiowy rekord przed Atenami to 11.02.

- Jestem bardzo, bardzo szczęśliwa. Pracowaam bardzo ciężko na ten sukecs - mówiła Białorusinka. - Spodziewałam się tego zwycięstwa, ale nie chciałam o nim zbyt wiele myśleć, by nie wywierać na siebie presji. Dla reszty świata jestem wielką niespodzianką, ale byłam naprawdę dobrze przygotowana - stwierdziła Nesterienko.

W finale nie pobiegły tak znane zawodniczki jak Marlen Ottey (Jamajka reprezentowała w Atenach Słowenię), dwukrotna mistrzyni olimpijska Gail Devers (USA) i mistrzyni Europy, niepokonana w ostatnich jedenastu swoich startach Christine Arron (Francja, rekord życiowy 10.72). - Jestem bardzo rozczarowana. Nie wiem, co się ze mną stało - mówiła Arron.

Jeszcze przed igrzyskami wypadły: mistrzyni z Sydney Marion Jones (dopiero piąta w wewnętrznych eliminacjach USA), jej rodaczki Kelli White i Torri Edwards (przyłapane na dopingu) oraz srebrna medalistka poprzednich igrzysk Katerina Thanou z Grecji (nie stawiła się na kontrolę dopingową i została wykluczona z olimpiady).

Copyright © Agora SA