Amerykanin Peirsol zdobył złoto, stracił... i odzyskał!

Aaron Peirsol wygrał wyścig na 200 m stylem grzbietowym. Po kilkunastu minutach został zdyskwalifikowany. Po proteście - znów jest mistrzem! Czwarte złoto zdobył też Michael Phelps

Sędziowie orzekli, że Peirsol w momencie nawrotu złamał przepisy i dlatego został zdyskwalifikowany. Amerykanin był zdecydowanym faworytem - zdobył już w Atenach złoto na dystansie o połowę krótszym, jest też rekordzistą świata na 200 m grzbietem. W tej sytuacji złoty medal otrzymał Austriak Markus Rogan, srebro Razvan Florea z Rumunii, a brąz - Brytyjczyk James Goddard. Amerykanie się jednak odwołali i to odwołanie zostało uwzględnione. Peirsol otrzymał więc złoty medal, Rogan srebro, a Florea brąz.

Czwarty złoty medal w Atenach zdobył też Michael Phelps. Amerykanin wygrał rywalizację na 200 m stylem zmiennym w czasie 1,57.14 min. Srebro wywalczył Amerykanin Ryan Lochte (strata 0.64 s), a brąz reprezentant Trynidad&Tobago George Bovell (strata 0,66 s). Czwartemu na mecie Węgrowi Laszlo Csehowi do srebrnego medalu zabrakło 0,06 s.

Wcześniej zakończył się wyścig na 200 m kobiet stylem klasycznym. Tu obyło się bez skandali. Złotą medalistką została Amerykanka Amanda Beard, dla której jest to drugie olimpijskie złoto w karierze. Pierwsze zdobyła jeszcze w Atlancie - płynąc w sztafecie miała niespełna 15 lat. Srebro wywalczyła Leisel Jones (Australia), a brąz - Anne Poleska (Niemcy).