Olgierd Kwiatkowski: Idealne parametry Jeannie

Że nadal kręci. I to jak. Przeciętną prędkość podczas kolarskiej czasówki ma identyczną jak wiek - 45. Pierwszy sukces - mistrzostwo Francji - osiągnęła w 1979 roku. Roku, w którym Rosjanie dokonali inwazji na Afganistan, a Bernard Hinault wygrał dopiero drugi ze swoich pięciu Tour de France. ]

Wtedy też urodziła się Małgorzata Wysocka, która będzie rywalizować z Longo na szosie w Atenach. Gdyby nie bojkot w Moskwie, byłyby to już siódme igrzyska Jeannie. Francuzi mówią o niej "Madame JO" czyli "Pani Igrzyska Olimpijskie".

Jak kręci. Od początku kariery odniosła ponad 850 zwycięstw! Wywalczyła złoty medal w Atlancie, dwa srebrne i jeden brązowy. Aż 13 razy była mistrzynią świata. Pobiła blisko 40 rekordów, w tym w jeździe godzinnej na czas. W czasach, kiedy kolarze specjalizują się tylko w jednym wyścigu (vide Lance Armstrong, który zdominował Tour de France), ona stawia na wszechstronność. Startuje i na szosie, i na torze, i w kolarstwie górskim. W Atenach, jeśli zdobędzie medal, to raczej w jeździe na czas.

Że nie tylko kręci. Ma trzy fakultety. Skończyła matematykę, finanse i prawo. Znajduje czas na rodzinę, choć z mężem dzieli swoją pasję. Patrice Cipreli jest równocześnie jej trenerem. Do ich domu w pobliżu Grenoble zmierza peleton przyjaciół. Jedni podobno ze względu na świetną kuchnię pani Longo-Ciprelli, inni ze względu na to, z jaką wirtuozerią gra na pianinie.

To mnie mniej kręci. Sukces ma swoją cenę. Nie ma nikogo, kto by nie doceniał jej osiągnięć, ale równocześnie ci, którzy ją znają, mówią o chorobie perfekcjonizmu, co podobno rodzi liczne konflikty z otoczeniem. Perfekcjonizm każe jej wielką wagę przywiązywać do wagi. Longo przy wzroście 164 cm waży 47 kg. To idealne parametry jak na kolarkę, trochę mniej jak na kobietę.