Igrzyska paraolimpijskie Rio 2016. Kolejne medale Polaków! Sukcesy Czupera i Pęk

Rafał Czuper przegrał w finale turnieju tenisa stołowego w klasie 2 (osoby poruszające się na wózkach) i wywalczył srebrny medal igrzysk olimpijskich. Brąz do polskiej kolekcji dorzuciła Karolina Pęk.

Pingpongista Startu Białystok szedł w Rio jak burza. W grupie ograł w trzech setach Brazylijczyka Espindola Conceicao oraz Chińczyka Yanminga Gao. W ćwierćfinale wygrał ze Słowakiem Martinem Ludrovskym, a w półfinale z Francuzem Stephanem Molliensem.

Finałowy rywal Czupera, Francuz Fabien Lamirault lepiej zaczął mecz i pierwszego seta wygrał do 6. W drugim pewnie triumfował Polak - do 5. W dwóch kolejnych partiach walka była zacięta, ale obie skończyły się wygraną Francuza: 11-8 i 11-9.

Srebro paraolimpiady to największe osiągnięcie Czupera w karierze, który ma też na koncie srebrny medal w drużynie w mistrzostwach świata w Pekinie w 2014 i tytuł mistrza Europy z 2013.

Po meczu Czupera bój o brązowy medal z Brazylijką Danielle Rauen rozpoczęła 18-letnia Karolina Pęk (klasa 9). I rozpoczęła nerwowo - rywalka była skuteczniejsza i wygrała obie partie do 8. Potem już Pęk przypomniała sobie, że w grupie ograła Brazylijkę 3-1. I zaczęła koncert!

W 3. secie była lepsza do 9, w 4. - do 5. W decydującej, piątej partii już nikt nie mógł powstrzymać naszej reprezentantki - zwyciężyła 11-5 i cały mecz 3-2.

Obroniła tym samym brąz z Londynu, który zdobyła w wieku zaledwie 14 lat!