Igrzyska paraolimpijskie 2016. Kibice przeszkadzają niewidomym piłkarzom. Przez ich doping nie wiedzą, gdzie jest piłka

Kibice z Ameryki Południowej słyną z zaangażowanego dopingu. O ile jednak w przypadku tradycyjnych sportów zawsze jest to atut, na igrzyskach paraolimpijskich staje się poważną przeszkodą. Ofiarą żywiołowości brazylijskich fanów stali się niewidomi piłkarze.

Stadion piłkarski tętni z reguły życiem, ale nie w przypadku rozgrywek piłkarskich niewidomych. Tutaj, co oczywiste, kluczowy dla odnalezienia się w boiskowej przestrzeni jest zmysł słuchu. W piłce, którą grają zawodnicy, umieszczone są specjalne dzwonki, uaktywniające się przy każdym kontakcie futbolówki z podłożem, czy też nogą gracza. Oprócz tego w określeniu pozycji własnej i rywali pomagają specjalni przewodnicy stojący tuż przy linii bocznej.

O tym, jak ważną rolę pełni w przypadku tej dyscypliny cisza, zapomnieli jednak brazylijscy kibice. W 29. minucie grupowego meczu canarinhos z Marokiem rozpoczęli tak głośny doping, że napastnik Nonato nie był w stanie usłyszeć dzwonków umieszczonych w piłce. W efekcie nie trafił w futbolówkę, a Brazylijczycy zmarnowali jedną z najlepszych okazji do otworzenia wyniku spotkania.

Inni fani, a także arbiter zawodów wielokrotnie upraszali rozemocjonowanych fanów z Kraju Kawy o ciszę. - Wiemy, że nie powinniśmy podnosić głosu, ale to takie trudne, wręcz nienaturalne. Tak bardzo chcieliśmy dopingować. Kiedy zbliżali się do bramki, po prostu chciałam wykrzyczeć: strzelaj, do cholery! - relacjonowała 54-letnia Lima, która tłumaczyła w przerwie zawodów zachowanie brazylijskich kibiców.

Na szczęście dla nich Brazylia, która broni tytułu sprzed czterech lat, pokonała ostatecznie Maroko 3:1. Jefinho, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie, wyznał po ostatnim gwizdku, że liczy na to, iż kibice szybko przyzwyczają się do specyfiki ich dyscypliny i w kolejnych spotkaniach będą już zachowywać się znacznie spokojniej.

Zobacz wideo

Polscy paraolimpijczycy relaksują się w wiosce olimpijskiej [ZDJĘCIA]