Igrzyska paraolimpijskie. To będzie "Super Friday"! Najszybsi na świecie niepełnosprawni lekkoatleci wystąpią jednego dnia i powalczą o rekordy świata

Ten dzień przejdzie do historii igrzysk paraolimpijskich. W piątek 9 września na Stadionie Olimpijskim w Rio de Janeiro wszyscy najszybsi niepełnosprawni sportowcy świata będą bronić swoich tytułów w biegach na 100 metrów. Padną nowe rekordy globu?

Pobiegnie Irlandczyk Jason Smyth, który chce powtórzyć osiągnięcia z igrzysk w Pekinie i Londynie, kiedy z rekordami świata wygrywał biegi na 100 metrów w klasie T13 dla osób niedowidzących. Jego czasu 10,46 sek. nigdy w historii nie osiągnął żaden niepełnosprawny sportowiec. A zapowiedział przed Rio, że może być jeszcze szybszy!

Pobiegnie też Kubanka Omara Durand. Najszybsza paraolimpijka świata, która wystartuje w półfinale biegu na 100 metrów w klasie T12 dla osób niedowidzących. W ubiegłym roku cztery razy biła rekord świata, który na razie zatrzymał się na 11,48 sek. W Londynie zdobyła złoty medal i na 100 metrów i 400.

"To prawdopodobnie będzie najbardziej elektryzujący dzień w historii igrzysk paraolimpijskich" - zapowiada wydarzenie Philip Craven, prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Tym bardziej, że w piątek czeka nas jeszcze finał 100 m w klasie T43/44 (sportowcy po częściowej amputacji kończyn). Pobiegnie w nim m.in. złoty medalista z Londynu na 200 metrów, faworyt gospodarzy Alan Fonteles Olivieira, który w swoim rekordowym biegu pokonał dystans w czasie 10,57.