Do Grecji 24-letni wtedy chudy chłopak z bokobrodami przyjechał mając już brąz zdobyty w Sydney w drużynie, w jego olimpijskim debiucie. W Grecji wywalczył trzy medale - brąz, srebro i pierwsze złoto z pięciu, z jakimi skończy karierę.
Po Rio Wiggins będzie startował już tylko przez kilka tygodni, do końca sezonu. Odejdzie jako zdobywca ośmiu olimpijskich medali (pięć złotych, jeden srebrny i dwa brązowe). To rekord brytyjskiego sportu. Chris Hoy, inny wielki kolarz Zjednoczonego Królestwa, na olimpijskie podium wjeżdżał w sumie siedem razy (tylko na torze), wioślarz Steve Redgrave dopłynął do sześciu krążków.
- To zaszczyt, że ludzie wymieniają moje nazwisko jednym tchem z nazwiskami Hoy i Redgreave. Jako dziecko byłem fanem sportu, szczególnie kolarstwa i nawet nie wyobrażałem sobie, że pewnego dnia będę w takiej sytuacji. Dzieciaki z Kilburn (w tej części Londynu dorastał po przeprowadzce z Belgii) spodziewają się raczej, że będą pracować jako listonosz albo mleczarz - opowiadał w 2012 roku, kiedy został bohaterem Anglii i odebrał z rąk królowej tytuł szlachecki.
Pierwszy olimpijski medal zdobył już po ośmiu latach treningów, pierwsze złoto - po 12 latach. To 21 sierpnia w Atenach poczuł, że naprawdę może stać się bohaterem większym od tych z filmów akcji, które oglądali jego koledzy, podczas gdy on jeździł w kółko na welodromie. W Grecji po raz pierwszy został multimedalistą olimpijskim. I mistrzem, którym pozostał do końca kariery.
21 sierpnia w historii igrzysk zapisał się również jako dzień, w którym:
- Mateusz Kusznierewicz zdobył brązowy medal w żeglarskiej klasie Finn na igrzyskach w Atenach, w 2004 roku
- Agata Wróbel zdobyła brązowy medal w kategorii +75 kg w podnoszeniu ciężarów na igrzyskach w Atenach, w 2004 roku
Cykl "To się zapisało" prezentowaliśmy od pierwszego do ostatniego dnia igrzysk w Rio de Janeiro. Przypomnieliśmy w nim najciekawsze olimpijskie historie, które wydarzyły się i osiem, i 108 lat temu.
Nie możemy na to patrzeć! Nasi gladiatorzy zapłakani i zrozpaczeni... [ZDJĘCIA]