Rio 2016. Srebro jako medal numer siedem! Marta Walczykiewicz wicemistrzynią olimpijską

Kajakarka Marta Walczykiewicz została wicemistrzynią olimpijską na dystansie 200 metrów. To siódmy medal zdobyty w Rio de Janeiro przez Polaków. Chwilę wcześniej z brązowego krążka cieszyła się Beata Mikołajczyk i Karolina Naja.

Marta Walczykiewicz trafiła do finału po dobrych wyścigach w eliminacjach i półfinale. Jak mówiła, cieszyło ją to, że w tamtych kwalifikacjach nie trafiła na żadną z wielkich faworytek. Na dodatek w finale miała płynąć ze środkowego toru, co bardzo jej odpowiadało.

Zażarta walka

Obok miała główną rywalkę i faworytkę, Nowozelandkę Lisę Carrington. Miała z nią stoczyć bój o medale. Poza nimi w finale A płynęły także: Inna Klinowa z Kazachstanu, Szwedka Linne Stensils, Francuzka Sarah Guyot, Inna Osipenko-Rodomska z Azerbejdżanu, Hiszpanka Teresa Portela Rivas oraz Słowenka Spela Ponomarenko-Janić. Marta Walczykiewicz szła przez pierwsze sto metrów równo z Lisą Carrington i Azerką Inną Osipenko-Rodomska. Walka była zażarta, dopiero przed metą Nowozelandka wyszła na czoło. Wygrała z przewagą niespełna pół sekundy nad Polską. Azerka na trzeciej pozycji straciła 0,12 s.

Tatuaż motywacją

Po zajęciu piątego i czwartego miejsca na igrzyskach w Londynie była bardzo rozczarowana. Z tego powodu wytatuowała sobie kółka olimpijskie, które podczas treningów przypominały jej o tym, że ciężka praca ma wielki cel - medal olimpijski. W Rio de Janeiro Walczykiewicz spełniła marzenia.

Awans w klasyfikacji medalowej

Dzięki dwóm medalom kajakarek Polska awansowała na 20. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Sprawdź klasyfikację medalową

Zobacz wideo

Rio 2016. Seksafera w brazylijskiej kadrze. Ingrid Oliveira wyrzucona z wioski [ZDJĘCIA]

Więcej o: