Rio 2016. Myszka bez medalu, Phelps kończy karierę, koszykarze USA bez porażki

Na półmetku dziewiątego dnia igrzysk w Rio de Janeiro dorobek medalowy Polski to ciągle cztery medale. Piotr Myszka w żeglarskiej klasie RS:X zajął czwarte miejsce. Amerykańscy koszykarze zakończyli rozgrywki grupowe bez porażki, ale sprawiają wrażenie drużyny do pokonania. Pierwszy od 112 lat turniej golfa wygrał Brytyjczyk Justin Rose.

Piotr Myszka bez medalu

Piotr Myszka przez trzy czwarte regat olimpijskich żeglował wspaniale - po dziewięciu z dwunastu wyścigów fazy podstawowej był już jedną nogą na podium. Jednak fatalny piątek, kiedy trzykrotnie dopływał do mety poza pierwszą dziesiątką, sprawił, że przed niedzielnym wyścigiem medalowym (wystąpiło w nim dziesięciu najlepszych zawodników) w walce o brąz wszystko było jeszcze możliwe. Jednak w decydującym, medalowym wyścigu dopłynął do mety dopiero na 9. miejscu i zakończył rywalizację na 4. pozycji. W ostatniej chwili wyprzedził go Francuz Pierre Le Coq. Już wcześniej złoto zapewnił sobie Holender Dorian van Rijsselberghe, srebro Brytyjczyk Nick Dempsey.

Michael Phelps kończy

Michael Phelps, najbardziej utytułowany olimpijczyk w historii, zakończył karierę w wieku 31 lat. W Rio wywalczył pięć złotych i jeden srebrny medal. Phelps triumfował w Rio na 200 m stylem motylkowym, 200 m st. zmiennym, a także z kolegami w sztafetach 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym i 4x100 m stylem zmiennym. Na 100 m motylkowym był poza tym drugi. W całej karierze ma już 28 medali olimpijskich, w tym 23 złote. Karierę kończył już raz - po igrzyskach w Londynie. Teraz zarzeka się, że na kolejne igrzyska na pewno już nie wróci.

Hingis bez złota w deblu, Nadal bez medalu w singlu, rekordowa Venus

W turnieju singlistów brąz dla Japończyka Kei Nishikoriego, który pokonał Hiszpana Rafaela Nadala 6:2, 6:7, 6:3. Mecz był pełen kontrowersji i choć Japończyk ma prawo do radości, to styl, w jakim olimpijskim medal wywalczył, pozostawia spory niesmak. Nishikori celowo wyszedł później na trzeciego seta, by wybić z rytmu Hiszpana. Nie popisała się również publiczność, przez której zachowanie kilkukrotnie trzeba było przerywać mecz. Na osłodę Nadalowi pozostał złoty medal w deblu.

W turnieju deblistek

Rosyjskie tenisistki Jekaterina Makarowa i Jelena Wiesnina wywalczyły w Rio de Janeiro złoty medal olimpijski w deblu. W finale pokonały Szwajcarki Martinę Hingis i Timeę Bacsinszky. Brąz zdobyły Czeszki Lucie Safarova i Barbora Strycova.

Venus Williams, zdobywając srebrny medal w grze mieszanej turnieju tenisowego w Rio de Janeiro, zapewniła sobie piąty w karierze medal olimpijski. Amerykanka wyrównała tym samym rekordową liczbę krążków w tej dyscyplinie.

Amerykanie w grupie nie przegrali, ale na "nieśmiertelnych" nie wyglądają

Trzy mecze od złotego medalu, a ciągle nie ma powodów, by uważać, że złoto dla amerykańskich koszykarzy to czysta formalność. W niedzielę reprezentacja USA pokonała Francję tylko 100:97. Po 18 punktów dla Francji rzucili Nando de Colo i Thomas Huertel. Najlepszym strzelcem w amerykańskim zespole był Klay Thompson, który przełamał dotychczasową olimpijska niemoc. W niedzielę rzucił 30 punktów, trafił 7 z 13 rzutów z dystansu. 17 punktów dorzucił Kevin Durant, a aż 12 asyst rozdał Kyrie Irving. Amerykanie wygrali wszystkie pięć meczów w fazie grupowej, awansują do ćwierćfinału z pierwszego miejsca.

Golf wrócił na igrzyska i co to był za turniej!

Golf wrócił na igrzyska po 112 latach i turniej męski udowodnił, że była to decyzja słuszna. Sprawa olimpijskiego złota rozegrała się dopiero na ostatnim dołku - turniej wygrał Justin Rose, który pokonał po pasjonującej walce Szweda Hernika Stensona. Brąz dla Amerykanina Matta Kuchara.