Rio 2016. Piotr Małachowski wicemistrzem olimpijskim! Srebrny medal w rzucie dyskiem

Piotr Małachowski wicemistrzem olimpijskim! Polak w ostatniej chwili stracił olimpijskie złoto. W ostatniej kolejce przerzucił go Niemiec Christoph Harting

Osiem lat temu był cichą nadzieją na olimpijski medal w Pekinie. Spełnioną, po wspaniałym konkursie zdobył srebro, przegrał tylko z ówczesnym mistrzem świata Gerdem Kanterem. Teraz, po latach sukcesów - przede wszystkim złoto i dwa srebra mistrzostw świata oraz dwa złota mistrzostw Europy - jechał do Rio jako główny kandydat do złota.

Przed startem igrzysk było jasne, że w liczącej ponad 240 sportowców kadrze olimpijskiej mamy troje faworytów do złota. Obok Małachowskiego byli nimi Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek, którzy jeszcze czekają na swoje starty. Duet młociarzy przyleciał do Rio z niespotykaną przewagą nad konkurentami. Oboje mają w tym sezonie po 10 najlepszych wyników na świecie. Małachowski takie zestawienie otwierał wynikiem 68,15 m. Dobrym, ale nie nieosiągalnym dla innych. Czwarty w rankingu Fedrick Dacres był gorszy zaledwie o 13 cm. A między nimi znajdowali się jeszcze bracia Christoph i Robert Harting, gorsi od naszego atlety odpowiednio o dziewięć i 11 cm.

Mimo że drugi z Niemców - najlepszy zawodnik ostatnich lat - sensacyjnie odpadł w piątkowych eliminacjach, nie można było nastawiać się na łatwą drogę Polaka po ostatni brakujący mu wielki tytuł w karierze.

Ale Małachowski już w pierwszej kolejce zaznaczył swoją dominację. Rzucił 67,32 m, podczas gdy inni posyłali dysk w okolice 65. metra. Po trzech kolejkach, po których odpadło czterech zawodników, prowadził z wynikiem 67,55 - o 1,21 m lepszym od zajmującego drugie miejsce Hartinga. Do Polaka należały trzy najlepsze rzuty konkursu.

W dwóch następnych kolejkach nikt się do niego nie zbliżył. W ostatniej najpierw daleko rzucił Daniel Jasiński - 67,05 m - a po chwili kapitalnym rzutem złoto Małachowskiemu odebrał Harting. Niemiec osiągnął 68,37 m. Małachowski odpowiedział rzutem na 65,38 m. Wielka szkoda, przez prawie cały konkurs zanosiło się na 24. złoto polskiej lekkoatletyki w historii igrzyska. 33-letni Małachowski jest wielki, ale pozostaje bez najważniejszego tytułu w karierze.

Polska awansuje w klasyfikacji medalowej

Po srebrnym medalu - to czwarty krążek na tych igrzyskach dla Polski - nasza reprezentacja awansowała na 22. miejsce w klasyfikacji medalowej. ZOBACZ AKTUALNE ZESTAWIENIE >>

Sprawdź klasyfikację medalową

Więcej o:
Copyright © Agora SA