Igrzyska olimpijskie 2016. 22. złoty medal Phelpsa i niesamowity finisz kobiet. Polacy zawiedli - podsumowanie nocy w Rio

Michael Phelps śrubuje rekord wszech czasów. Amerykanin zdobył swój 22. złoty medal. Tym razem zdeklasował rywali na 200 m stylem zmiennym. Do wielkiej niespodzianki doszło na 100 m stylem dowolnym kobiet, gdzie rozdano dwa złote medale. W nocy z czwartku na piątek niestety zawiedli Polacy.

1. Nadczłowiek Phelps

Amerykański pływak Michael Phelps zdobył już 22 złote medale olimpijskie. W czwartek w Rio de Janeiro triumfował na 200 m stylem zmiennym. To czwarte igrzyska z rzędu, na których był najlepszy w tej konkurencji. Nikt wcześniej nie dokonał takiej sztuki.

Amerykanin do historii przeszedł zdobywając osiem złotych medali podczas igrzysk w Pekinie, osiem lat temu. Cztery lata wcześniej w Atenach sześciokrotnie stał na najwyższym stopniu podium, a w 2012 roku w Londynie czterokrotnie. W Brazylii swoją kolekcję powiększył już o cztery złote krążki. Wcześniej najlepszy był na 200 m stylem motylkowym, a także z kolegami w sztafetach 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym.

2. Wielka niespodzianka i dwa złote medale

Tegoroczna rekordzistka świata Cate Campbell, która przed finałem w Rio poprawiła rekord olimpijski dwukrotnie, niespodziewanie przegrała finał na 100 m stylem dowolnym. Co więcej, Australijka nie zdobyła nawet medalu, choć po pierwszej długości prowadziła z tempem na rekord świata. W końcówce niesamowicie finiszowały dwie zawodniczki: Simone Manuel (USA) i Penelope Oleksiak (Kanada) i to one, bijąc rekord olimpijski (52,70) zostały mistrzyniami olimpijskimi. Brązowy medal zdobyła Szwedka Sarah Sjostrom.

3. Porażka Radwańskiej i Kubota

Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot odpadli w 1/8 finału gry mieszanej w turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro. Polscy tenisiści przegrali w 1. rundzie z Rumunami Iriną-Camelią Begu i Horią Tecau 6:4, 6:7 (1-7), 8-10.

Pierwotnie spotkanie to miało się odbyć w środę, ale zostało przełożone - tak jak wszystkie pozostałe mecze miksta - na kolejny dzień z powodu deszczu.

Mikst Radwańska-Kubot był ostatnią szansą na medal dla Polski w olimpijskim turnieju tenisowym. Wszyscy singliści - Radwańska, Magda Linette oraz Jerzy Janowicz - przegrali mecze otwarcia. Porażkę w pierwszej rundzie zanotowały także deblistki Klaudia Jans-Ignacik i Paula Kania, a Kubot i Marcin Matkowski dotarli do drugiej fazy zmagań.

4. Żegnaj męska siatkówko plażowa

Obie męskie polskie pary - Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel oraz Piotr Kantor i Bartosz Łosiak - zostały wyeliminowane w barażach o awans do 1/8 finału olimpijskiego turnieju siatkarzy plażowych w Rio de Janeiro.

Fijałek (UKS SMS Łódź) i Prudel (TS Volley Rybnik) przegrali z Kanadyjczykami Benem Saxtonem i Chaimem Schalkem 0:2 (19:21, 18:21), a Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Łosiak (KS Jastrzębie) ulegli Włochom Paolo Nicolai i Daniele Lupo 1:2 (12:21, 21:15, 13:15).

5. Kolejna porażka w pływaniu

Konrad Czerniak (AZS AWF Katowice) nie zdołał awansować do finałowego wyścigu na 100 m stylem motylkowym igrzysk w Rio de Janeiro. Polski pływak osiągnął dziesiąty rezultat - 51,80. Najszybszy na tym etapie rywalizacji był Joseph Schooling z Singapuru - 50,83.

Czerniak to dwukrotny medalista mistrzostw świata w tej konkurencji. Srebro wywalczył w 2011 roku, a brąz dwa lata później. W 2014 roku był w niej mistrzem Europy, w 2016 wicemistrzem, a w 2010 brązowym medalistą. W swojej serii półfinałowej podopieczny trenera Bartosza Kizierowskiego był tylko za Węgrem Laszlo Csehem i Amerykaninem Michaelem Phelpsem. Jednak w stosunku do eliminacji Polak poprawił się zaledwie o 0,01 s. Druga seria okazała się znacznie szybsza. W niej lepszy czas od Czerniaka uzyskało aż siedmiu zawodników.

6. Historyczny medal Fidżi

Fidżi wywalczyło swój pierwszy medal w historii na igrzyskach olimpijskich. Reprezentacja siedmioosobowego rugby pokonała w finale Wielką Brytanię 43:7.

Licząca niespełna 850 tys. ludzi wyspa ma swoje święto. Rugbyści Fidżi nie dali żadnych szans Wielkiej Brytanii, już do przerwy prowadzili 29:0.