Igrzyska w Rio. Co to jest nandrolon?

Ciężarowcy Tomasz i Adrian Zielińscy zostali wyrzuceni z igrzysk olimpijskich za stosowanie dopingu. Obaj stosowali nandrolon. Co to za środek i czym grozi jego stosowanie?

Sprawdź klasyfikację medalową

Sportowcy przyłapani na stosowaniu nandrolonu (steroid anaboliczny) przyjmowali go, żeby wzmacniać masę mięśniową. To środek, który poprawia metabolizm, przyspiesza syntezę białek, zwiększa rozrost kości, pobudza łaknienie i zatrzymuje wodę w organizmie. Dzięki zatrzymywaniu wody w organizmie sportowcy nie narzekają po przeciążeniach na bóle w stawach.

Zawodnicy, którzy go przyjmowali (musieli go wstrzykiwać, bo podawany doustnie nie działa) mieli więcej siły, ale bardzo ryzykowali zdrowiem. Lista skutków ubocznych stosowania nandrolonu jest bardzo długa. Nandrolon podwyższa ciśnienie krwi, wywołuje duży trądzik oraz wzrost gruczołów piersiowych. Stosowanie tego specyfiku może też zmniejszyć libido, a nawet grozi impotencją.

Nandrolon bardzo długo utrzymuje się w organizmie (nawet półtora roku) i jest jednym z najbardziej popularnych środków dopingujących w sporcie. Nagminnie stosują go ciężarowcy - na jego stosowaniu wpadł na igrzyskach w Rio Tomasz Zieliński. Próbka B potwierdziła, że stosował ten środek. Na tym samym środku wpadł brat Tomasza - Adrian Zieliński, mistrz olimpijski z igrzysk w Londynie.

Zobacz wideo

Rysunki olimpijskie Piotrka Kalisza

Więcej o:
Copyright © Agora SA