Rio 2016. Adrian Zieliński, brat Tomasza, podejrzany o doping

Jeden z faworytów w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg - Adrian Zieliński - jest podejrzany o doping. Tę informację podała "Gazeta Pomorska". Jeśli się to potwierdzi, będzie to trzeci przypadek dopingu wśród polskich sztangistów w ostatnim czasie. Polski Związek Podnoszenia Ciężarów nie potwierdza tej informacji.

Pierwszy był brat Adriana - Tomasz, mistrz Europy z tego roku. Sytuacja była szokująca, bo sztangista zarzekał się, że to nieporozumienie. Przechodził przecież testy w kraju, które nic nie wykazały. Dopiero w Rio badania dały wynik pozytywny, długo nie wiadomo było też jaki jest rezultat testów próbki B. Też okazały się pozytywne, a co więcej - w środę Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie poinformowała, że wynik badania przeprowadzonego w lipcu podczas zgrupowania w Spale również potwierdza obecność zabronionych środków.

We wtorek na dopingu został też przyłapany rezerwowy sztangista Krzysztof Szramiak.

Wobec tego do dymisji podał się prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Szymon Kołecki. - Jest mi przykro i wstyd za to co się stało. Mogę tylko przeprosić. Moja rezygnacja będzie miała miejsce dzień po ostatnim występie naszego zawodnika w igrzyskach w Rio de Janeiro. Taką decyzję podjąłem wcześniej. Nie zamierzałem startować w grudniowych wyborach - powiedział.

Ale prawdziwe kłopoty polska sztanga były wtedy dopiero przed nim. W środę "Gazeta Pomorska" podała, że również brat Tomasza Zielińskiego - Adrian jest podejrzany o stosowanie dopingu.

- Szokującej informacji nie udało się jednak w środę do wczesnych godzin popołudniowych nigdzie potwierdzić. Nic o tym nie wie kierownictwo polskiej misji olimpijskiej w Rio, takiej wiedzy nie ma także w MSiT, żadna informacja o dopingu mistrza olimpijskiego z Londynu nie dotarła również do PZPC - czytamy w depeszy przysłanej przez PAP.

Sam związek w lakonicznym oświadczeniu nie potwierdził informacji (napisał to nawet wielkimi literami) gazety. - Nie otrzymaliśmy, żadnego pisma w ww. temacie dlatego do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy nie będziemy jej komentować - napisał i zapowiedział na piątek konferencję prasową w sprawie skandali dopingowych w polskiej sztandze.

Jeśli ta informacja jednak się potwierdzi, będzie to spory skandal. Adrian to mistrz olimpijski z Londynu, jeden z faworytów w sobotnich zawodach, który we wtorek płomiennie bronił brata. Zarzekał się, że zaszło wielkie nieporozumienie. - Od dziesięciu lat jeżdżę z nim na zgrupowania, zawsze mieszkamy razem i wszystko robimy razem. I to jest po prostu niemożliwe - mówił we wtorek reporterom w Rio. - Jestem załamany. Leżę, płaczę - dodawał z łamiącym się głosem.

Pierwszym informatorem w tej sprawie jest podpułkownik Dariusz Bednarek, wiceprezes CWSZ Zawisza Bydgoszcz, w którym trenują bracia Zielińscy.- O wyniku badania informację ma już sam Adrian - powiedział "Gazecie Pomorskiej". Próbka, na podstawie której zrobiono badania została oddana do testów jeszcze w Polsce. Jak dodaje "Przegląd Sportowy", Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie nieoficjalnie poinformowała, że wynik jest podejrzany, a wszystko jasne będzie w piątek. W sobotę Adrian Zieliński ma stanąć na pomoście igrzysk w Rio de Janeiro.

Zobacz wideo

Co tam się DZIAŁO!? Prowokacje, zaczepki, a po meczu awantura pod siatką!