Rio 2016. Złe flagi sportowej potęgi. Był oficjalny protest

- Trzeba było naprawdę dobrze się przyjrzeć, by dostrzec błąd - mówi Mario Andrada z Komitetu Olimpijskiego. Jednak złe flagi zdążyły zdenerwować reprezentantów Chin, rozwścieczyć kibiców, a konsulat generalny złożyl oficjalne zażalenie. O co chodzi?

Flagi Chin: dobra (z lewej) i zła (z prawej)Flagi Chin: dobra (z lewej) i zła (z prawej) twitter.com Teoretycznie wydaje się, że chińska flaga jest łatwa do namalowania. Na czerwonym tle w lewym górnym narożniku ułożonych jest pięć złotych gwiazd - jedna dużą i cztery mniejsze po jej prawej stronie. Ale flagi zamówione na igrzyska w Rio był na tyle wadliwe, że sportowcy błyskawicznie dostrzegli problem.

Nie tylko oni. Oficjalny protest złożył Konsulat Generalny Chin w Rio. A w kraju kibice byli oburzeni, w Internecie pisali, że to specjalne działanie, by jedną z największych i najlepszych reprezentacji skompromitować. - To tylko mały problem - twierdzi Mario Andrada z MKOl. - Trzeba mocno się przyjrzeć, by dostrzec błąd. Ale zamówiliśmy nowe flagi - dodał rzecznik Komitetu.

Co było nie tak? Problemem było ułożenie małych gwiazdek. Na złych flagach wszystkie były tak samo położone jak ta największa, która symbolizuje Partię Komunistyczną. Mniejsze, reprezentujące klasy społeczne, powinny jednak wskazywać na główną.

Zobacz wideo

Okładki gazet na igrzyska w Rio

Więcej o:
Copyright © Agora SA