Rio 2016. Kolarstwo. Brązowy medal Rafała Majki!

Jak oni to rozegrali! Najpierw fantastycznie wyścig rozprowadził Michał Kwiatkowski, a następnie wyskoczył Rafał Majka. I gdy upadli rywale, on kilka kilometrów samotnie jechał do mety. Złota nie wywalczył, ale i tak Polacy mają pierwszy medal!

Na początku schowany w peletonie, a po prawie trzystu kilometrach finiszujący samotnie, z uniesionymi ramionami i z minimalną przewagą nad rywalami. Rafał Majka miał fantastyczny wyścig, choć warto podkreślić zasługę zespołu.

To Michał Kwiatkowski brał udział w pierwszej ucieczce i trzymał się w niej dzielnie przez prawie dwieście kilometrów morderczych podjazdów po pięknym Rio de Janeiro. Ale koniec końców ta akcja nie miała szans, bo na ostatniej pętli do gry wkroczyli najlepsi kolarze, w tym Vincenzo Nibali i właśnie Rafał Majka. Ruszyli grupą dziesięciu, dogonili uciekinierów a potem im odjechali. A gdy doszło do ostatniego podjazdu, to zostało ich trzech: Polak, Nibali i Sergio Henao.

Ale wtedy zaczął się zjazd - taki zjazd, że już na poprzednich pętlach wypadali inni cenieni zawodnicy, którzy nie radzili sobie z prędkością i zakrętami. Gdy oni upadli, Majka ruszył sam na metę i przez kilka kilometrów finiszu utrzymywał przewagę nad rywalami. Ale widać było, ile jego akcja kosztowała go sił, bo Greg Van Avermaet i Jakob Fulsang nadrabiali w oczach kolejne metry.

Na półtora kilometra przed finiszem go dopadli, Polak jeszcze starał się trzymać ich tempo przez krótki czas, ale gdy oni zebrali się do ostatecznego ataku na metę, Majka odpuścił. To nie było już na jego nogi, choć spisywał się tak fantastycznie. Ostatecznie wygrał Belg Van Avermaet, Duńczyk Fulgsang zdobył srebro a Polacy już pierwszego dnia Igrzysk wpisali się do tabeli medalowej. Dzięki wspaniałemu wysiłkowi Majki. Oficjalne czasy medalistów w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego: 1. VAN AVERMAET Greg (Belgia) czas: 6:10:05 2. FUGLSANG Jakob (Dania) 6:10:05 3. MAJKA Rafał (Polska) 6:10:10 ... 57. BODNAR Maciej 58. GOLAS Michał 59. KWIATKOWSKI Michał

Skandaliczne warunki w wiosce olimpijskiej. Oburzeni Polacy wyliczają: syf, robaki, brak okien i wody w łazience

Zobacz wideo
Więcej o: