Rio 2016. Greg Rutherford boi się wirusa ZIKA. Dlatego zamrozi swoje plemniki

Mistrz olimpijski w skoku w dal Greg Rutherford powalczy w sierpniu w Rio de Janeiro o swoje drugie złoto z rzędu. Do Brazylii Brytyjczyk nie poleci bez specjalnego zabezpieczenia.

Rutherford ze startu rezygnować nie zamierza, ale jak potwierdziła Susie Verrill, jego partnerka, sportowiec przed wylotem do Rio zamrozi próbkę swojej spermy. - Chcielibyśmy mieć więcej dzieci, ale nie chcemy wpaść w kłopoty, których można uniknąć - napisała Verrill na blogu Standerd Issue. Ani ona, ani ich syn Milo do Brazylii się nie wybierają.

- Naukowcy ciągle nie są w stanie określić tego, co nam tak naprawdę tam grozi. Choć ryzyko nie wydaje się być duże, nie chcemy kusić losu - napisała.

Pod koniec maja prawie 150 lekarzy, naukowców i ekspertów zaapelowało w liście do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o przełożenie terminu sierpniowych igrzysk w Rio de Janeiro. Sugerowano także zmianę lokalizacji największej sportowej imprezy globu z uwagi na zagrożenia zdrowia publicznego.

Lekarze ostrzegają sportowców i kibiców przed wieloma zagrożeniami czyhającymi w Brazylii. Najpoważniejsze z nich to wirusy Zika i Denga, choroby skórne oraz biegunka. W 2015 roku zanotowano w Brazylii 69 tys. zakażeń Ziką.

- Brazylijski szczep wirusa Zika jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego w stopniu, o którym nauka nie wypowiadała się wcześniej. To narażanie na niepotrzebne ryzyko pół miliona turystów z całego świata, którzy po powrocie do swoich krajów mogą stać się potencjalnym źródłem endemicznej choroby - napisano w oświadczeniu WHO zamieszczonym w internecie.

Zika groźna jest przede wszystkim dla kobiet ciężarnych lub planujących potomstwo. Niebezpieczeństwo zakażenia wirusem potęguje fakt, że tylko co piąta osoba ma objawy kliniczne. Kobiety są jego nosicielkami przez osiem tygodni, a mężczyźni mogą nimi być nawet do sześciu miesięcy.

Sportowcy obawiają się wirusa. Amerykański kolarz Tejay van Garderen zrezygnował ze startu w igrzyskach z powodu wirusa. Podobnie uczynił australijski golfista Marc Leishman, a swoje wątpliwości wyrażały wielkie gwiazdy sportu jak Serena Williams czy Rory McIlroy.

Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro rozpoczną się 5 sierpnia.

Zobacz wideo

10 najlepiej zarabiających sportsmenek 2015 roku. Jest Agnieszka Radwańska!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.