Jezus i Rod Stewart czyli Igrzyska Olimpijskie w Rio 2016

Ile Jumbo Jetów potrzeba, by przewieźć wszystkich sportowców, którzy wystartują w Rio? Co jest największym zmartwieniem organizatorów i za jaką cenę Francuzi zgodzili się wycofać z miasta - oto alfabet Igrzysk Olimpijskich w Rio

A meryka Południowa. To będą 31. letnie igrzyska olimpijskie w erze nowożytnej, ale dopiero pierwsze w Ameryce Południowej. Bez igrzysk pozostanie więc już tylko Afryka. No i Antarktyda. Rio rywalizację o organizację IO wygrało w 2009 roku. Pokonało Chicago, Madryt i Tokio.

B ilety. Wszystkie zawody sportowe będzie mogło obejrzeć na żywo co najmniej 7,5 miliona osób. Tyle właśnie biletów jest w sprzedaży. Najtańszy kosztuje 40 dolarów, najdroższy 3 tysiące.

C opacabana. Dzielnica Rio ze słynną, długą na 4 km plażą - Copacabaną. Zostaną na niej rozegrane zawody siatkówki plażowej. Tam też w przeszłości odbył się największy pod względem liczby publiczność koncert świata. Roda Stewarta w 1994 roku podziwiało 3,5 miliona ludzi. W 2006 roku Rolling Stonesi przyciągnęli "zaledwie" 1,5 miliona widzów.

D wudziesty pierwszy wiek. Igrzyska w Rio będą pierwszymi igrzyskami w którym będą mogli wziąć udział sportowcy urodzeni po 1 stycznia 2001 roku. Według regulaminu wziąć udział w igrzyskach będą mogli wszyscy, którzy urodzili się przed 1 stycznia 2003 roku.

E konomia. Po co organizuje się igrzyska olimpijskie? Jednym z głównych powodów jest na pewno ekonomia i to co, kraj może dzięki nim zyskać finansowo i wizerunkowo. Organizatorzy przekonują, że wszystko jest pod kontrolą i pieniądze obcięte z budżetu organizacji igrzysk - 500 mln dolarów - pochodziły z zaplanowanej na takie sytuacje nadwyżki. Martwi też najmniejsze od 1990 roku PKB Brazylii, które w 2015 roku wyniosło 3,8 proc. Nie sprzedają się zbyt dobrze bilety. W ostatnim, opublikowanym w marcu raporcie przyznano, że sprzedano 47 proc. biletów na igrzyska i 15 proc. na paraolimpiadę.

F rancja. Zatoka, nad którą leży Rio została odkryta przez Portugalczyka Gaspara de Lemos w 1502 roku. Jednak po latach pojawili się tu Francuzi, którzy założyli faktorie handlowe. Walki skończyły się w 1567 roku zwycięstwem Portugalczyków. To nie był jednak koniec przygody Francji z Rio. W 1711 w czasie wojny o sukcesję hiszpańską, miasto zostało zdobyte przez francuską eskadrę. Francuzi wiedząc, że płynie odsiecz, opuścili miasto, ale przy okazji wzięli okup - 612 tysięcy złotych krzyży i 100 skrzyń z cukrem.

G olf. Jedna z dwóch nowych dyscyplin na igrzyskach. Nie jest to debiut, bo już dwukrotnie przyznano medale po rywalizacji golfistów i golfistek. Ale było to bardzo, bardzo dawno temu. W Paryżu w 1900 roku i cztery lata później w St. Louis. Aż 10 krążków podczas czterech zawodów zdobyli reprezentanci USA.

H avelange Joao. Brazylijski działacz sportowy, przewodniczący FIFA w latach 1974-1998, a także członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w latach 1963-2011. Ma najdłuższy staż w tej organizacji. Jego imieniem został nazwany stadion olimpijski w Rio na którym zostaną rozegrane zawody lekkoatletyczne. To niejedyna nazwa tego stadionu. Miejscowa to Engenhao, a grający na nim klub piłkarski Botafogo używa nazwy Estádio Nilton Santos.

I grzyska olimpijskie! Zapamiętajcie. Od 5 do 21 sierpnia odbywać się będą igrzyska olimpijskie, a nie olimpiada. Olimpiada to jest czteroletni okres pomiędzy igrzyskami olimpijskimi. Nazywanie więc olimpiadą tego, co się będzie działo w pierwszej połowie sierpnia jest błędem. Igrzyska olimpijskie!

J ezus. 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Codziennie zwiedza go około 5 tysięcy turystów. Od 2007 roku jest uznawany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

K oszty. Organizacja igrzysk w Rio to koszt ponad 10 miliardów euro. 6,5 miliarda pochłonie infrastruktura miast i kraju, 1,8 miliarda budowa i modernizacja obiektów sportowych, a 1,9 miliarda koszty organizacyjne.

L iczba uczestników. Na igrzyskach wystąpi ich około 10500. Żeby przewieźć ich na igrzyska, potrzebne by było 21 samolotów Jumbo Jetów.

M aracana - Stadion legenda. Kiedyś mogło tam wejść około 200 tysięcy ludzi (oficjalny rekord to 173 850 tysięcy podczas finału MŚ z 1950 roku pomiędzy Brazylią i Urugwajem) na mecz piłkarski. Aktualnie jego pojemność wynosi 78 838 miejsc. To tutaj odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich oraz mecze turnieju piłkarskiego. Według konwencji haskiej z 14 maja 1954 jest dobrem narodowym, a tym samym posiada status zabytku.

N ocleg. Kibicom nie będzie łatwo. Przeciętna cena za wynajęcie pokoju w hotelu na jedną noc wzrosła z 85 na 248,5 euro. Pod koniec kwietnia było dostępnych już tylko około 14 proc. miejsc noclegowych.

O chrona. Bezpieczeństwa podczas igrzysk będzie strzegło około 85 tysięcy policjantów i żołnierzy. To dwa razy więcej niż podczas igrzysk w Londynie.

P rzysmak. Brazylijskie danie Moqueca, której główne składniki to owoce morza zanurzone w sosie przyrządzonym na bazie oleju palmowego, mleka kokosowego, cebuli, pomidorów i papryki. Podawana z dodatkiem manioku. I właśnie to danie mogłoby wyżywić 47 032 osoby przez rok, gdyby przygotować je z 32 ton ryb. Tak się jednak nie stanie, bo chodzi o zdechłe ryby, które trzeba wyłowić z wody, gdzie w czasie igrzysk będą rozgrywane zawody kajakarskie i wioślarskie. Zanieczyszczenie wody jest w Rio olbrzymim problemem.

R ugby. Podobnie jak golf, również po wielu latach wraca na igrzyska. Tylko w zmienionej formule, bo tym razem będzie to rugby siedmioosobowe, a nie tradycyjne w który w każdej drużynie występuje po 15 zawodników. Jest szybsze, efektowniejsze, po prostu przyjemniej się to ogląda.

S tolica. Rio nie jest obecnie stolicą Brazylii, ale było nią od 1763 do 1960 roku. Co ciekawe, było też stolicą imperium portugalskiego w latach 1815-22. Wtedy król musiał działać na uchodźstwie z powodu podbojów Napoleona.

T aksówki. Organizatorzy chcieli zadbać o najmniejsze szczegóły. Taksówkarze z Brazylii mieli okazję na zapisanie się na darmowe kursy języka angielskiego. Wszystko po to, aby pierwszy kontakt z krajem, był dla przyjeżdżających jak najłatwiejszy.

U chodźcy. Igrzyska w Rio będą pierwszym podczas których wystąpią sportowcy - uchodźcy. Będą startować jako oddzielna reprezentacja pod flagą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

W ioska olimpijska. Na igrzyskach może wystąpić około 10,5 tysiąca sportowców. Ale przyjadą nie tylko oni. Są przecież jeszcze chociażby sztaby szkoleniowe. Wioska olimpijskie została zbudowana na powierzchni 75 hektarów. Przygotowano 17,7 tysiąca łóżek i 9,460 sypialni.

Z nicz olimpijski. Do Rio wyruszył 21 kwietnia z Aten. Jego podróż będzie trwała 90 dni i zakończy się 5 sierpnia na Maracanie.

Olimpijskie obiekty robią wrażenie! No, chyba, że Brazylijczycy nie zdążą...

Zobacz wideo
Więcej o: