Rosjanie chcą zakazać sportowcom startu w więcej niż dwóch olimpiadach

Rosyjski parlament zamierza rozważyć propozycję, na mocy której sportowcy nie mogliby startować na więcej niż dwóch igrzyskach olimpijskich. Wszystko po to, by starsi i bardziej podatni na kontuzje sportowcy nie zabierali miejsc młodszym kolegom.

Propozycja ma na celu uniknięcie takiej sytuacji jak na zeszłorocznej zimowej olimpiadzie w Soczi. Wtedy Jewgienij Pluszczenko, łyżwiarz figurowy, miał wziąć udział w swoich czwartych IO. Wycofał się jednak w ostatniej chwili ze względu na problemy z plecami. Nie mógł zostać zastąpiony.

- Nie ma wątpliwości, że ten sportowiec [Pluszczenko] wiedział wcześniej o swoich problemach ze zdrowiem, lecz nie zrezygnował z udziału w IO wcześniej. Tym samym pozbawił innych szansy występu - powiedział Jegor Anisimow, który złożył tę propozycję. Nie wiadomo, jakie poparcie ma ten pomysł, lecz w przeszłości Władimir Żirinowski, lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, której członkiem jest Anisimow, poparł podobną inicjatywę.

W rosyjskim parlamencie zasiada kilku byłych olimpijczyków, w tym łyżwiarka figurowa Irina Rodnina, która zdobywała złote medale na trzech różnych IO. Takie prawo pozbawiłoby ją prawa startu na jednej olimpiadzie i w konsekwencji medalu. Gdyby ta zasada obowiązywała już na igrzyskach w Soczi, to Alexander Zubkow, chorąży reprezentacji, nie mógłby zdobyć dwóch złotych medali w bobslejach. Za to na IO 2016 w brazylijskim Rio de Janeiro nie mogłaby wystąpić np. Jelena Isinbajewa, dwukrotna złota medalistka w skoku o tyczce. Jest przeciwko takiemu rozwiązaniu. - Ta propozycja nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Każdy atleta ma prawo startować, o ile uzyska kwalifikację.

Pluszczenko - który chce wystartować na IO 2018 - pomysł Anisimowa nazwał "niewytłumaczalnym oraz nieodpowiednim".

Co się działo w wyścigu Dookoła flandrii? Internauci są na tropie! [MEMY]

źródło: Okazje.info

Więcej o: