Soczi 2014. Protest ukraińskich paraolimpijczyków

Ukraińscy sportowcy, stojący na podium w Rosji, zakryli swoje medale w cichym proteście przeciwko zamieszaniu, które w ich państwie wywołał kraj organizatora. Pomimo faktu, iż rosyjskie siły opanowały Krym na tydzień przed paraolimpiadą, ukraińska drużyna zrezygnowała z bojkotowania kończących się w niedzielę igrzysk w Soczi.

Sportowcy z Ukrainy, którzy na mocy paraolimpijskich zasad są zobligowani do tego, by nie wyrażać politycznych poglądów, znaleźli inną drogę protestu.

- To jest cichy protest, walka o pokój dla każdego, ponieważ sytuacja na Ukrainie się nie zmieniła - powiedziała agencji Associated Press Nataliya Harach.

Zawodnicy ukraińskiej sztafety w biegach narciarskich zakryli swoje srebrne krążki podczas ceremonii medalowej. Złoto zdobyła ekipa rosyjska.

- To nie jest polityczny protest. W ten sposób walczymy o pokój dla każdego - powiedziała Harach. - To inny rodzaj protestu. Kładziemy ręce na naszych medalach, ponieważ nie możemy zrobić niczego więcej. Jeśli dopuścimy się innych demonstracji, jeśli coś powiemy, to nie będzie to zgodne z zasadami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Próbujemy więc cichego protestu, ponieważ nie chcemy jakichkolwiek wykluczeń - dodała.

W Soczi prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z szefem ukraińskiego komitetu paraolimpijskiego Walerym Suszkiewiczem.

- Podczas spotkania rozmawiali o tym, że święto sportu, szczególnie takie jak paraolimpiada, musi odbywać się niezależnie od bieżących wydarzeń politycznych. One nie powinny mieć żadnego wpływu na sport - komentował rzecznik Kremla Dmitrij Peskow.

Valery Sushkevich skarżył się przed igrzyskami, że gospodarze paraolimpiady "rozpoczęli interwencję na terenie państwa uczestniczącego", ale dodał, że Ukraina wycofa się z zawodów tylko wtedy, gdy kryzys na Krymie się nasili.

Niedzielna ceremonia zamknięcia paraolimpiady w Soczi zbiegnie się z referendum Krymu (uważane przez rząd Ukrainy i państw zachodnich jako nielegalne) dotyczącym kwestii przyłączenia się do Rosji.

Ukraina znajduje się na trzecim miejscu w klasyfikacji medalowej tuż za Rosją i Niemcami.

Więcej o: