Soczi 2014. Stoch wygrał na dużej skoczni! Złota sobota trwa

Kamil Stoch znów najlepszy w Soczi! Polak zdobył drugie złoto olimpijskie, a czwarte dla reprezentacji Polski. Prowadził już po pierwszej serii, a w drugiej potwierdził swoją dominację, wygrywając na dużej skoczni.

"Idź złoto do złota" - szeptali zapewne kibice zgromadzeni przed telewizorami. Stoch jedno złoto już miał, wywalczone w niedzielę 9 lutego na skoczni normalnej. Wówczas zdeklasował rywali o 12,7 punktu. W sobotę przewaga nie była aż tak duża, i zwycięstwo do końca nie było pewne. Ostatecznie Polak pokonał Noriakiego Kasaiego o 1,3 punktu i skopiował wyczyn Simona Ammanna, który zdobył dwa złote medale przed czterema laty w Vancouver.

Stoch przeszedł do historii. Żaden polski sportowiec w historii zimowych igrzysk olimpijskich nie zdobył dwóch złotych medali na jednych igrzyskach.

I seria. Stoch najlepszy od początku

Stoch prowadził już po pierwszej serii, w której uzyskał 139 metrów. To wyrównanie rekordu skoczni, który należał do Rosjanina Ilmira Chazetdinowa i Japończyka Taihei Kato. Tyle w pierwszym skoku osiągnął także Noriaki Kasai, ale tracił do Stocha 2,8 punktu. Trzeci był Severin Freund (138 metrów) ze stratą 3,2 punktu.

Takiej relacji Z Czuba jeszcze nie było! Dwa złote medale jednego dnia, przeżyjmy to jeszcze raz!

Do pierwszej trzydziestki zakwalifikowali się także Maciej Kot po skoku na 126 metrów i Jan Ziobro, który poleciał na 128,5 metra. Kot miał dużego pecha, bo startował w czasie, kiedy na skoczni panowały niekorzystne warunki. Skaczący bezpośrednio przed nim i za nim zawodnicy notowali znacznie gorsze rezultaty. Do drugiej serii nie zakwalifikował się Piotr Żyła, który po skoku na 118 metrów zajął 34. miejsce.

II seria. Kraus bije rekord, Stoch wygrywa

W drugiej skoczni kapitalny skok oddał Marinus Kraus, który wynikiem 140 metrów ustanowił rekord skoczni. Z 24. miejsca przesunął się na szóste.

Na podium wskoczył Słoweniec Peter Prevc, bo Freund uzyskał tylko 129,5 metra. Kasai potwierdził wielką formę, skacząc na 133,5 metra. Wielkie emocje towarzyszyły skokowi Stocha, który skoczył metr bliżej. Polak miał takie same noty, dodatkowe punkty za wiatr i ostatecznie wygrał o 1,3 punktu.

Pozostali Polacy nie przebili się do pierwszej dziesiątki. W drugiej serii Ziobro poprawił się o metr i skoczył 129 metrów. Kot wylądował sześć metrów bliżej, ale znów trafił na złe warunki i w sumie uzyskał wyższą notę. Ostatecznie Kot był 12. a Ziobro 15.

Stoch wśród gwiazd igrzysk

Stoch w sobotni wieczór dołączył do grona sportowców, którzy wywalczyli na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi po dwa złote medale . Szwedka Charlotte Kalla jest jedyną uczestniczką igrzysk z trzema medalami.

Polska coraz wyżej [KLASYFIKACJA MEDALOWA]

"Złotopolscy". Polacy zimą lepsi niż latem

Cztery złote medale zdobyte przez polskich sportowców na trwających igrzyskach w Soczi to wynik potwierdzający, że nasi zimowi olimpijczycy po latach wyszli z cienia przedstawicieli letnich dyscyplin. Już drugi raz z rzędu zimowe igrzyska przynoszą nam więcej radości niż letnie - analizuje Łukasz Jachimiak .

To jest kosmos! [Blog 1001 rysunków]

 

Poznaj polskich skoczków

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Więcej o: