Soczi 2014. Czy Nowakowska-Ziemniak dogoni medal? [INFOGRAFIKA]

Weronika Nowakowska-Ziemniak ruszy na trasę wtorkowego biegu pościgowego w Soczi ze stratą 9.1 sekundy do brązowego medalu i 10.9 do srebra. Mimo dobrej formy biegowej Polki, o podium będzie jednak bardzo trudno, co pokazują też typy bukmacherów. Relacja Z Czuba i na żywo od 16 w Sport.pl.

Choć Nowakowska-Ziemniak ruszy na trasę jako siódma (zachowane są różnice czasowe z mety niedzielnego sprintu), to według Williama Hilla większe szanse na wygraną ma aż 18 zawodniczek. I to mimo tego, że w sprincie Polka miała ósmy czas biegu, co wskazuje na jej wysoką formę.

Czemu bukmacherzy nie wierzą w Polkę?

Z trzech powodów. Pierwszym jest strzelanie. W biegu pościgowym będą aż cztery strzelania, w sumie dwadzieścia strzałów. A Nowakowska-Ziemniak w tym sezonie strzela z najsłabszą wśród reprezentantek Polski, zaledwie 72-procentową skutecznością .

Drugi problem to presja. Nowakowska-Ziemniak jeszcze nigdy nie zdobyła medalu na mistrzostwach świata ani igrzyskach. Nie była też na podium w Pucharze Świata. Wielokrotnie dobry bieg marnowała pudłami na strzelnicy, także w tym sezonie. Zawodniczka sama nie ukrywa, że problemy wiążą się z jej głową, nie z brakiem umiejętności.

Wreszcie apetyt na medale mają też rywalki. Jako pierwsza ruszy szybka Słowaczka Anastazja Kuzmina, a zaraz za Polką wystartują jeszcze szybsza Białorusinka Daria Domraczewa i niezwykle doświadczona Norweżka Tora Berger. To właśnie one podzielą między siebie podium, jeśli sprawdzą się typy bukmacherów.

Przełamie się właśnie teraz?

A może to właśnie będzie przełomowa impreza dla 27-letniej biathlonistki? W sprincie pomyliła się na pierwszym strzelaniu, drugie było już bezbłędne i do medalu zabrakło ostatecznie tylko 9 sekund. Siódme miejsce gwarantuje Polce powrót to systemu stypendialnego Ministerstwa Sportu. Może teraz zejdzie z niej presja i zaskoczy kibiców, dziennikarzy i bukmacherów?

Warto też zaznaczyć, że przy odrobinie szczęścia do walki o medal mogą się włączyć Monika Hojnisz i Krystyna Pałka. Pierwsza ruszy na trasę z 21. pozycji ze stratą 26.6 s do brązu, a medalistka w biegu pościgowym z ostatnich MŚ z 33. pozycji (strata do podium 59.3 s).

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Więcej o: