P¦ w Kulm. Kasai pobił dwa rekordy. Jeden Małysza

W sobotę Noriaki Kasai wygrał konkurs lotów na mamuciej skoczni w Kulm. Japończyk pobił dwa rekordy - został najstarszym zwycięzc± w historii P¦, a jego pierwsz± i ostatni± wygran± dzieli najdłuższy odstęp czasu.

Kasai wygrał na skoczni Kulm w wielkim stylu. Drugiego Petera Prevca wyprzedził o 10,1 pkt, trzeciego Gregora Schlierenzauer - o 11,3 pkt. Za loty na 196 i 197 m uzyskał notę 391,6 pkt. Kamil Stoch był szósty. W niedzielę kolejny konkurs w Kulm. Pocz±tek relacji na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl Live o 14.

Najstarszy zwycięzca

Tym samym Kasai został najstarszym w historii zwycięzc± konkursu Pucharu ¦wiata. Japończyk ma 41 lat i siedem miesięcy. Do tej pory najstarszym triumfatorem był inny Japończyk, Takanobu Okabe, który 10 marca 2009 roku wygrał zawody w Kuopio. Miał wtedy 38 lat i cztery miesi±ce. Na trzecim miejscu w tej klasyfikacji jest Adam Małysz, który wygrywaj±c zawody w Zakopanem (21 stycznia 2011), miał 33 lata i miesi±c.

Najdłuższy okres między zwycięstwami

Kasai odniósł w Bad Mitterndorf 16. zwycięstwo w karierze. To daleko od rekordu wszech czasów, który należy do Gregora Schlierenzaurea. Austriak wygrywał 52 razy.

Je¶li jednak spojrzeć na okres pomiędzy pierwszym a ostatnim zwycięstwem, to Kasai nie ma sobie równych. Japończyk pierwszy raz na najwyższym stopniu podium stan±ł prawie 22 lata temu - 21 marca 1992, na mamuciej skoczni w Harrachovie. Do tej pory zawodnikiem z największym odstępem czasowym między swym pierwszym i ostatnim zwycięstwem był Adam Małysz. Między jego pierwsz± (17 marca 1996 w Oslo) i ostatni± (21 stycznia 2011 w Zakopanem), 39. wygran± w P¦ minęło 14 lat i 10 miesięcy.

Więcej o: