PŚ w Klingenthal. Żyła wygrał kwalifikacje! Świetny Stoch

Polscy skoczkowie świetnie spisali się podczas piątkowych kwalifikacji do niedzielnego konkursu w Klingenthal. Najlepszy był Piotr Żyła, który wygrał, skacząc 137,5 metra. Najdalej skoczył nie muszący się kwalifikować Kamil Stoch. Polak wylądował aż na 145. metrze. W sobotę konkurs drużynowy (16:00), w niedzielę indywidualny (13:45). Relacje na żywo na Sport.pl

Piotr Żyła imponuje formą. Apoloniusz Tajner zapowiadał wcześniej, że polski skoczek jest obecnie najlepszy na świecie, i na razie to się potwierdza. Żyła wygrał obie serie treningowe i najlepszy okazał się również w kwalifikacjach.

Trzeci był Dawid Kubacki, piąty Jan Ziobro. Poza nimi awansowali też Krzysztof Biegun (15.), Stefan Hula (26.) i Maciej Kot (32.). Pewną kwalifikację (tak jak i cała najlepsza 10 poprzedniego sezonu PŚ) miał Kamil Stoch. Nasz najlepszy zawodnik z ubiegłego roku skoczył jednak aż 145 metrów! Był to najdłuższy skok piątku i tylko o 1,5 metra bliższy niż rekord skoczni. Polak miał duże problemy z lądowaniem.

Drugie miejsce w kwalifikacjach zajął Anders Fannemel, który rozdzielił Żyłę i Kubackiego. Czwarty, tuż przed Ziobrą, był Andreas Kofler.

Wśród zawodników z czołowej "10" Pucharu Świata formą błysnął także Austriak Gregor Schlierenzauer lądując na 139,5 m oraz dwaj Niemcy. Severin Freund uzyskał 136,5 m, a Michael Neumayer pół metra mniej.

Wyniki kwalifikacji:

embed

Tajner: Żyła jest najlepszy na świecie

- Mam nadzieję, że w Klingenthal nasi skoczkowie nie wygrają konkursu drużynowego - zaskakuje Apoloniusz Tajner. - Podobno w tej chwili Piotrek Żyła jest najlepszy na świecie. Wiem to od Piotra Fijasa, a ocenie takiego sceptyka można wierzyć - dodaje prezes Polskiego Związku Narciarskiego dla Sport.pl .

W notowaniach bukmacherów Stoch tylko za "Schlirim"

Tylko Austriak Gregor Schlierenzauer ma u londyńskich bukmacherów wyższe notowania przed rozpoczęciem sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich niż Kamil Stoch. Między nimi powinna się rozstrzygnąć walka o Kryształową Kulę.

Za każdego funta postawionego na "Schliriego", w przypadku zdobycia przez niego Kryształowej Kuli, można otrzymać 2,5. W przypadku polskiego skoczka, tegorocznego mistrza świata z Val di Fiemme, kurs wynosi 5,5:1.

Trzecim w kolejności kandydatem do triumfu w Pucharze Świata w sezonie 2013/14 jest Norweg Anders Bardal - 9,5:1.

Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują: Niemiec Severin Freund - 11:1, Norweg Anders Jacobsen i Słoweniec Peter Prevc - obaj po 13:1.

Na 15. pozycji w rankingu bukmacherów plasuje się Piotr Żyła. W przypadku zwycięstwa skoczka ze Szczyrku w PŚ za każdego postawionego funta można odebrać 41. Kurs na Macieja Kota wynosi 80:1, a Dawida Kubackiego i Krzysztofa Miętusa - aż 301:1.

Więcej o: