Mistrzostwa Europy klasy 49er: start w najbliższy weekend

Ponad 60 załóg, w tym trzy polskie teamy, zmierzy się w Mistrzostwach Europy klasy 49er, które odbędą się we włoskiej miejscowości Fraglia Vela Riva na jeziorze Garda. Regaty rozegrane zostaną między 8 a 15 września.

Polskę reprezentować będą trzy załogi prowadzone przez Pawła Kacprowskiego, które od 1 września trenują we Włoszech. Na starcie zobaczymy m.in. olimpijczyków z Londynu Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego. Marcin Czajkowski, olimpijczyk z Pekinu, po raz pierwszy w imprezie rangi mistrzowskiej popłynie z Marcinem Rymerem. W regatach rywalizować będą również Tomasz Januszewski w załodze z Jackiem Nowakiem.

Przygotowania do wyjazdu na mistrzostwa:

 

Warto wspomnieć, że w tegorocznych mistrzostwach świata, które odbyły się w maju w chorwackim Zadarze wszystkie polskie teamy zajęły miejsca w pierwszej piętnastce stawki ponad siedemdziesięciu skiffów.

49er to niezwykle szybka i dynamiczna olimpijska klasa żeglarska. Nie bez przyczyny często nazywana jest żeglarską Formułą 1 - nawet przy lekkim wietrze może rozpędzić się do 50 km/h!. - To jacht, który przyciąga uwagę. Nawet gdy stoi wyciągnięty na brzeg, zaciekawia wyglądem. Niezwykle wąski kadłub z dziwnymi skrzydłami - podwójnym trapezem. Na wodzie dochodzą do tego ogromne kolorowe żagle. Dodatkowo 49er łatwo się przewraca w bardzo spektakularny sposób - opisuje łódkę trener naszych zawodników Paweł Kacprowski.

Mistrzostwa Europy klasy 49er! Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie imprezy ?

Więcej o: