Paraolimpiada 2012. Złoty medal Alexa Zanardiego

Były kierowca F1, który w 2001 r. stracił w wyniku wypadku na torze obie nogi, zdobył w środę złoto w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas. Włoch w latach 90-tych jeździł dla Jordana, Minardi, Lotusa i Williamsa.

Redaktor to dopiero jest kibic! Poznaj nas na profilu Facebook/Sportpl ?

Na igrzyskach niektóre konkurencje podzielone są na kilka wersji, odpowiadającym stopniu niepełnosprawności sportowców. W tej konkurencji rozdano cztery komplety medali, a oprócz Włocha mistrzem olimpijskim został m.in. Polak Rafał Wilk, który też ma za sobą starty w sportach motorowych - jest byłym żużlowcem. Zanardi wygrał wyścig na specjalnie przygotowanym rowerze napędzanym siłą rąk. Triumfował na 16-kilometrowej trasie na Brands Hatch, czyli torze na który kiedyś rozgrywano brytyjskie Grand Prix w F1. - To duże osiągnięcie i jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu. Ciężko pracowałem, by być w tym miejscu. To wspaniałe przeżyć to w wieku 45 lat - powiedział.

Włochowi, który jeżdził w F1 w latach 1991-94 i w 1999 r., amputowano obie nogi po wypadku w czasie wyścigu z serii Champ Car na niemieckim torze Lausitz. Na jednym z ostatnich okrążeń prowadził, ąle stracił panowanie nad pojazdem i z prędkością 350 km/h wjechał w niego Kanadyjczyk Alex Tagliani.

Zanardi świetnie zna tor Brands Hatch, bo w czasach gdy jeździł w Formule 3000 był rekordzistą tego obiektu. Ale po wyścigu przyznał, że z tego co pamięta tor nie był tak "górzysty" w czasach gdy jeździł bolidem. - Z silnikiem, który pchał mnie do przodu nie zdawałem sobie sprawy z tego ile tu wzniesień i zjazdów. Dzisiejszy wyścig był bardzo trudny, ale gdybym sam projektował trasę, wyglądałaby właśnie tak jak tu. Jest piękna, trudna... pasuje do mnie.

Złoty medal Rafała Wilka ?

Więcej o: