Paraolimpiada. Kolarstwo. Złoty medal Rafała Wilka

Rafał Wilk zdobył złoty medal w jeździe indywidualnej na czas podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie. To szósty złoty krążek dla Polski.

Nasz reprezentant pokonał Nigela Barleya z Wielkiej Brytanii i Bernda Jeffrego z Niemiec. Ósme miejsce zajął Arkadiusz Skrzypiński. Polak wygrał na dystansie 16 kilometrów z czasem 25.24,17 sek.

Rafał Wilk to były żużlowiec m.in. Stali Rzeszów i Karpat Krosno. W 2006 roku 28-letni wtedy zawodnik podczas meczu ligowego miał wypadek, w którym stracił władzę w nogach. Wilk nie zrezygnował jednak z czynnego uprawiania sportu - zaczął uprawiać narciarstwo zjazdowe na nartach jednośladowych mono ski. Największe sukcesy odnosi jednak w kolarstwie na rowerze z napędem ręcznym (tzw. handbike'u).

Wcześniej swój drugi srebrny medal w Londynie zdobyła Anna Harkowska. Polska kolarska tym razem triumfowała na szosie, w jeździe indywidualnej na czas. W środę srebrny medal - w skoku w dal w gronie zawodników z lekkim porażeniem - wywalczył także pochodzący ze Zduńskiej Woli 30-letni Mariusz Sobczak.

Polska ekipa ma obecnie 20 medali - sześć złotych, dziewięć srebrnych i pięć brązowych. Nasza ekipa w rankingu medalowym zajmuje 11. miejsce.

Więcej o: