Paraolimpiada 2012. Poznaj Pistoriusa i inne gwiazdy Igrzysk w Londynie

Paraolimpiada ruszyła! Tym razem na sportowych arenach nie ujrzymy medialnych gwiazd pokroju Usaina Bolta, czy Michaela Phelpsa, ale ludzi, którzy każdego dnia muszą walczyć z własnymi słabościami.

Zero kontrowersji, żartów i luzu? To nie Facebook/Sportpl ?

Brytyjski dziennik "Guardian" przygotował dla swoich czytelników przewodnik po rozpoczynających się Igrzyskach. Jako że sportowcy występujący na tych zawodach nie są zbyt znani gazeta przygotowała też listę 10 sportowców, którzy powinni zostać gwiazdami tej imprezy (kolejność przypadkowa).

1. Pierre Mainville (Kanada) - Szermierka na wózkach

Kanadyjczyk doznał wypadku samochodowego w Montrealu w 2001 roku. Został wtedy sparaliżowany od pasa w dół. W szermierce na wózkach zasady są praktycznie niezmienne. Jedyna różnica polega na statycznej postaci sportowców.

2. Tatyana McFadden (USA) - Wyścigi na wózkach

Mc Fadden jest obrończynią tytułu w dość niecodziennym połączeniu dyscyplin. W Pekinie była najszybsza zarówno w sprincie na 100 metrów, jak i w... maratonie..

3. Oscar Pistorius (RPA) - Biegi

Historia biegacza z RPA jest znana już chyba wszystkim sympatykom sportu. Pistorius stracił nogi poniżej kolan kiedy miał 3 lata. Obecnie jest jednak rekordzistą świata na 100, 200 oraz 400 metrów wśród niepełnosprawnych. Od niedawna ma też pozwolenie na rywalizację z pełnosprawnymi zawodnikami.

4. Natalie du Toit (RPA) - Pływanie

Jedenaście lat temu, gdy Du Toit miała 17 lat podczas powrotu z treningu pływaczka została potrącona przez samochód, przez co jej lewa noga musiała zostać amputowana. Mimo to Natalie nie przestała trenować i obecnie jest jedną z najlepszych niepełnosprawnych pływaczek, z 10 medaliami Igrzysk paraolimpijskich na koncie.

5. Tom Aggar (Wielka Brytania) - Wioślarstwo

W młodości Aggar był świetnie zapowiadającym się zawodnikiem rugby, który występował już nawet w Premiership. Niestety w 2005 roku spadł na beton z dużej wysokości, w skutek czego jego nogi zostały sparaliżowane. Brytyjczyk nie poddał się jednak i wrócił do sportu, tym razem jako wioślarz.

6. Martine Wright (Wielka Brytania) - Siatkówka na siedząco

Siatkarka straciła nogi w 2005 roku i ma być gwiazdą reprezentacji gospodarzy. Siatkówka na siedząco jest jedną z niewielu dyscyplin na Paraolimpiadzie, gdzie sportowcy rywalizują bez wózków inwalidzkich, czy protez.

7. Peter Norfolk (Wielka Brytania) - Tenis na wózkach

Norfolk jest dwukrotnym mistrzem paraolimpijskim w tenisie. Peter ma w tej chwili 51 lat i jest już profesjonalnym tenisistą od ponad dwóch dekad. Jego głównym konkurentem będzie Amerykanin David Wagner.

8. Nigel Murray (Wielka Brytania) - Bocce

Murray jest najlepszym na świecie graczem w tę grę, która przypomina nieco kręgle. Zawodnicy rzucają w niej kulami do danych celów.

9. Chen Liangliang (Chiny) - Goalball

Goalball to odpowiednik piłki ręcznej dla niewidomych, w którym trójka zawodnik musi jednym strzałem trafić do bardzo szerokiej, ale i niskiej bramki bronionej przez trójkę rywali. Chen jest gwiazdą reprezentacji Chin.

10. Lee Pearson (Wielka Brytania) - Jeździectwo

Pearson od urodzenia miał problem ze zniekształconymi mięśniami, przez co nie mógł uprawiać profesjonalnego sportu. Jednak od dziecka zaczął trenować ujeżdżanie, w którym teraz jest jednym z najlepszych na świecie wśród niepełnosprawnych. Sportowiec jest też znany z tego, że jako dziecko oczarował Margaret Thatcher, która nosiła go na schodach podczas imprezy charytatywnej na Downing Street.

Więcej o: