Szczecin Match Race: załoga Rafała Sawickiego najlepsza

Załoga Lufthansa Systems Racing ze sternikiem Rafałem Sawickim na czele, zwyciężyła w zmaganiach Szczecin Match Race, 50. regatach z cyklu Polish Match Tour. Impreza odbyła się między 10 a 12 sierpnia na jeziorze Dąbskim oraz na Odrze wzdłuż Wałów Chrobrego. - Mamy patent na Szczecin - podsumował Rafał Sawicki.

Szczecińskie regaty rozgrywane były po raz piąty od 2008 i w tegorocznej edycji zgromadziły najmocniejszą w historii stawkę zawodników. Aż 8 z 12 zawodników sklasyfikowanych było w czołowej 100 rankingu ISAF, w tym aż 4 w czołowej 50! Tak mocna obsada spowodowała, że ISAF (Międzynarodowa Federacja Żeglarska) prawdopodobnie uhonoruje Szczecin Match Race 2012 podniesieniem współczynnika z grade3 na grade2, co zdarza się niezmiernie rzadko!

Na tle mocnej obsady zagranicznej 5 załóg z Holandii, Finlandii, Turcji i Niemiec polskie załogi wypadły bardzo dobrze. W eliminacjach najlepszym okazał się Rafał Sawicki (38 rank ISAF), ale doskonale radzili sobie również zajmujący kolejne pozycje Jurjen Feitsma z Holandii (28 rank ISAF) i Marek Stańczyk (20 rank ISAF). Niespodziewanie do fazy play-off i ćwierćfinałów nie awansowali wysoko rozstawieni Yasar Tumsen w Turcji i triumfator szczecińskich regat z 2009 roku Jeroen Den Boer (Holandia).

Z fazy play-off do półfinałów zakwalifikowali się Stańczyk, Sawicki, Feitsma i Karol Górski. Stańczyk pokonał Górskiego, a Sawicki Feitsma i zgromadzeni na brzegu kibice mogli w finale oglądać rewanż za zeszłoroczny finał. W 2011 roku górą był Sawicki wygrywając 3-1. Tym razem po 2 zaciętych pojedynkach lepszym ponownie okazał się Sawicki wygrywając 2-0. - Mamy patent na Szczecin - tak podsumował swój sukces sternik gdyńskiej załogi Lufthansa Systems, w której obok Rafał Sawickiego płynęli Jan Fursewicz i Piotr Szwoch.

W meczu o 3 miejsce górą był zespół Iława Sailing Karola Górskiego i w ten sposób całe podium w Szczecinie padło łupem Polaków! Reprezentant gospodarzy, szczecinianin Patryk Zbroja, ambasador Szczecina i regat Szczecin Match Race, tym razem po raz pierwszy w historii nie awansował do finałów i zajął 5 miejsce.

Dla kibiców przygotowano profesjonalny komentarz regat wyjaśniający tajniki match racingu oraz relacjonujący bieżące zmagania na trasie wyścigów. Regaty były rozgrywane podczas największego w Polsce festiwalu fajerwerków PyroMagic. Nagrody zwycięzcom oraz jubileuszowe podarunki dla organizatorów regat wręczał Wice Prezydent Szczecina Pan Bogdan Jaroszewicz.

Klasyfikacja Końcowa:

1. Lufthansa Systems Racing - Rafał Sawicki (POL)

2. Nautiner Henri Lloyd Team - Marek Stańczyk (POL)

3. Iława Sailing Team - Karol Górski (POL)

4. Feitsma Racing - Jurjen Feitsma (NED)

Polish Match Tour 2012 jest szóstą edycja cyklu. W ciągu ostatnich 6 lat rozegrano 49 regat zaliczanych do rankingu Pucharu Świata, w tym takie imprezy jak Finał Nations Cup w Gdyni (grade2), Olsztyn Match Race (grade2) czy Mistrzostwa Polski organizowane 3-krotnie do 2007 roku. Ponadto PMT jest patronem merytorycznym i wspiera Narodową Klasę Omega w jej nowym projekcie Omega Match Cup 2012.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Polishmatch.pl oraz na Facebooku.

Więcej o: