Londyn 2012. Rekord ¶wiata i z³oto jamajskiej sztafety 4x100 m

Biegacze z Jamajki zdobyli mistrzostwo olimpijskie igrzysk w Londynie w biegu sztafetowym 4x100 m, poprawiaj±c rekord ¶wiata rezultatem 36,84. Srebrny medal wywalczyli Amerykanie, a br±zowy biegacze z Trynidadu i Tobago.

Igrzyska w Londynie multimedialnie! Olimpijskie wideo najlepsze na Sport.pl ?

Jamajczycy biegli w składzie: Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake i Usain Bolt. W tym samym zestawieniu wywalczyli poprzedni rekord w Daegu, gdzie w ubiegłym roku na mistrzostwach świata przebiegli dystans w czasie 37,04 s. Największą robotę zrobił na trzeciej zmianie Blake, który uciekł Amerykaninowi Tysonowi Gay'owi. Przez chwilę zwycięstwo Jamajczyków było jednak zagrożone, bo zmiana Blake'a z Boltem nie była zbyt dobra. Tym bardziej rekord świata zadziwia. Bolt ostatnią prostą pobiegł jak zwykle, czyli fenomenalnie.

Co ciekawe stary już rekord Jamajczyków wyrównała w londyńskim finale sztafeta amerykańska. Trell Kimmons, Justin Gatlin, Tyson Gay i Ryan Bailey uzyskali czas dokładnie 37, 04.

Trzeci przybiegli Kanadyjczycy, ale zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie toru. Ich kosztem brąz zdobyli biegacze z Trynidadu i Tobago.

Dzięki temu zwycięstwu Bolt stał się pierwszym lekkoatletą od 1904 roku, który obronił trzy olimpijskie złota. Wcześniej triumfował w Londynie na 100 i 200 m.