Londyn 2012. Klęska siatkarzy, kajakarki bez medalu [PODSUMOWANIE DNIA]

Polscy siatkarze po porażce w ćwierćfinale z Rosją wracają z Londynu bez medalu. Krążków nie udało się zdobyć kajakarkom i zapaśniczko. W eliminacjach rzutu młotem najlepszy wynik uzyskała Anita Włodarczyk.

KONKURS! Pokaż swoją radość zwycięstwa i wygraj 7 tys. złotych!

Polscy siatkarze przegrali z Rosją 0:3 (17:25, 23:25, 21:25) w ćwierćfinale igrzysk w Londynie i zostali sklasyfikowani na miejscach 5-8. Biało-czerwoni jechali do Wielkiej Brytanii z wielkimi nadziejami. Niespełna miesiąc wcześniej wygrali po raz pierwszy w historii rozgrywki Ligi Światowej. Do igrzysk zakwalifikowali się pod koniec 2011 roku w Pucharze Świata, zajmując drugie miejsce i ulegając jedynie... Rosjanom. W fazie grupowej igrzysk w Londynie Polacy wygrali z Włochami, Argentyną i Wielką Brytanią, a ulegli Bułgarii i Australii.

Kajakarki znów czwarte

Czwórka kajakarek, która bijąc w półfinale nieoficjalny rekord świata na 500 metrów zgłosiła aspiracje do medalu olimpijskiego, w finale na torze w Eton zajęła czwarte miejsce. Nad czwórką kajakarek zawisła klątwa czwartego miejsca. Biało-czerwone uplasowały się tuż za podium już w czwartych z rzędu igrzyskach. Wcześniej medale umknęły im w Sydney, Atenach i Pekinie.

Aneta Konieczna, Beata Mikołajczyk, Marta Walczykiewicz i Karolina Naja na półmetku były na czwartej pozycji, której nie zdołały poprawić. Wygrały Węgierki przed Niemkami i Białorusinkami.

Dla Koniecznej, trzykrotnej medalistki olimpijskiej, która w maju przeszła operację w związku z chorobą nowotworową, igrzyska praktycznie się skończyły, bowiem czwartkowy start w finale B nie będzie miał większego znaczenia. Walczykiewicz powalczy jeszcze o medal w jedynce, a Mikołajczyk i Naja - w dwójce.

Finał B kanadyjkarzy na 1000 metrów wygrał Piotr Kuleta, co dało mu dziewiąte miejsce w igrzyskach.

Zapaśniczki bez medalu

Monika Michalik, w kategorii do 63 kilogramów zapaśniczego turnieju w stylu wolnym, przegrała walkę o brązowy medal. Jej rywalką była Rosjanka Lubow Wołosowa, trzykrotna wicemistrzyni świata i dwukrotna mistrzyni Europy, która okazała się lepsza w trzeciej, decydującej rundzie.

Iwona Matkowska odpadła w repasażach w kategorii do 48 kilogramów.

Włodarczyk w eliminacjach najlepsza

W eliminacjach dwóch konkurencji lekkoatletycznych z udziałem Polaków najlepiej zaprezentowała się Anita Włodarczyk.

Obchodząca w środę 27. urodziny mistrzyni świata z 2009 roku w rzucie młotem już w pierwszej próbie osiągnęła 75,68 m, swobodnie przekraczając minimum kwalifikacyjne, które wynosiło 73 metry. Jak się później okazało, był to najlepszy wynik eliminacji. 12. miejsce, ostatnie premiowane awansem do finału, zajęła Joanna Fiodorow - 70,48 m.

Do finału skoku o tyczce mężczyzn, który - podobnie jak rzut młotem pań - odbędzie się w piątek wieczorem, awansował Łukasz Michalski. Dzięki 5,60 został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Odpadł ubiegłoroczny mistrz świata z Daegu Paweł Wojciechowski, który trzykrotnie strącił poprzeczkę na pierwszej wysokości 5,35.

Po raz pierwszy w olimpijskim konkursie rzutu oszczepem wystąpiło trzech Polaków, ale ani jeden nie zdołał awansować do finału i żaden nie przekroczył w eliminacjach odległości 80 m. Najlepszy z nich Igor Janik uzyskał 78,90.

Ten rezultat uplasował mistrza kraju na 19. pozycji. Wszyscy osiągnęli wyniki dużo gorsze od ich rekordowych w tym roku: Janik o 3,47 m, Paweł Rakoczy o 7,63 (28. lokata - 77,36), a Bartosz Osewski o 12,70 (42. - 71,19). Najdalej rzucali w środę: czeski lekkoatleta Vitezslav Vesely - 88,34, Norweg Andreas Thorkildsen - 84,47 i Fin Tero Pitkamaki - 83,01.

Polak Bolta nie dogonił

Kamil Kryński nie zdołał awansować do czwartkowego finału olimpijskiego biegu na 200 metrów. W swej półfinałowej serii zajął szóste miejsce, pokonując dystans w 20,83. Pierwszy był rekordzista świata Jamajczyk Usain Bolt - 20,18. Najlepsze czasy półfinałów uzyskali: Jamajczyk Yohan Blake - 20,01, Amerykanin Wallace Spearmon - 20,02 i Francuz Christophe Lemaitre - 20,03. Wszyscy startowali w tej samej serii.