Londyn 2012. Porażka siatkarzy z Australią, medale Janikowskiego i Bonka

Mimo kolejnych medali, poniedziałek nie był zbyt udanym dniem dla Polaków. Siatkarze w kompromitującym stylu polegli z teoretycznie słabszą Australią, a faworyzowany Marcin Dołęga bardzo słabo wypadł w konkursie podnoszenia ciężarów. Na osłodę zapaśnik Damian Janikowski i ciężarowiec Bartłomiej Bonk zdobyli dwa dość niespodziewane brązowe krążki.

Jesteśmy także na NK. Śledź igrzyska ze Sport.pl!

Dzień rozpoczął się dla nas fatalnie. Polscy siatkarze sensacyjnie i po słabiutkim meczu przegrali 1:3 z Australią tracąc szansę na pierwsze miejsce w grupie A. To oznacza, że w ćwierćfinale zagrają z Brazylią lub Rosją.

W drugim meczu naszej grupy Bułgarzy pokonali 3:0 Włochów, co oznacza, że Azzurri w ćwierćfinale zmierzą się z Amerykanami.

Trzecie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym na 800 metrów zajął Adam Kszczot . Polak awansował do półfinału. W serii Kszczota dopiero piąty był Rosjanin Borżakowski. Mistrz olimpijski z Aten (2004 rok) do półfinału awansował jako "szczęśliwy przegrany".

Z kolei Marcin Lewandowski zajął dopiero szóste miejsce w pierwszym eliminacyjnym biegu na 800 metrów. Do półfinału awans zapewnili sobie trzej pierwsi zawodnicy. Mimo to mistrz Europy pobiegnie w półfinale, bo sędziowie uznali, że Polak został potrącony przez jednego z rywali.

Wicemistrz olimpijski Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) jako jedyny z trzech startujących w eliminacjach Polaków awansował do wtorkowego finału rzutu dyskiem igrzysk w Londynie. Odpadli Robert Urbanek i Przemysław Czajkowski.

Zanim przyszły medale, fascynującą walkę o strefę medalową stoczyli nasi siatkarze plażowi. Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel w tie-breaku prowadzili już 11:8, a potem mieli piłkę meczową - nie zdołali jednak wygrać najważniejszego meczu w swojej karierze. Polacy po dramatycznym spotkaniu przegrali w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich z brazylijską parą rozstawioną z numerem jeden - Cerutti/Rego.

Nie udało się także najlepszej polskiej tyczkarce - Annie Rogowskiej , która swój udział w finale olimpijskim w Londynie zakończyła zaledwie po trzech skokach! Zawodniczka SKLA Sopot nie poradziła sobie z "rozgrzewkową" dla niej zazwyczaj wysokością 4,45m.!

Szóste miejsce po pierwszym dniu olimpijskiej rywalizacji wielobojowej (omnium) w kolarstwie torowym zajmuje Małgorzata Wojtyra . Prowadzi Brytyjka Laura Trott przed Amerykanką Sarah Hammer i Australijką Annette Edmondson.

Wieczorem przyszły polskie medale

Worek z medalami rozwiązał się wieczorem. Najpierw piąty medal na igrzyskach w Londynie zdobył dla Polski Damian Janikowski . W walce o trzecie miejsce nasz zapaśnik pokonał 3:0 Francuza Melonina Noumonvi.

Wcześniej szansę na medal przegrał inny polski zapaśnik - Łukasz Banak . Startujący w kategorii do 120 kg zapaśnik przegrał swój pojedynek ćwierćfinałowy, ale miał szansę na rehabilitację w repasażach. Niestety nie udało się.

Niespodzianka w ciężarach

Polscy kibice czekali przede wszystkim na wieczorny konkurs ciężarowców. Po sensacyjnym odpadnięciu Marcina Dołęgi po rwaniu bohaterem został Bartłomiej Bonk, który zdobył brązowy medal. Polak był pierwszy po rwaniu, w podrzucie zaliczył tylko jedno podejście, ale bardzo długo utrzymywał się na prowadzeniu, ale lepsi okazali się od niego Irańczyk Navab Nasirshelal i Ukrainiec Oleksij Torokchtij.

Doping...

Mistrz olimpijski z Pekinu w chodzie na 50 km, dwie reprezentantki Mołdawii oraz Amerykanin są kolejnymi sportowcami, których wykluczono z rywalizacji olimpijskiej w Londynie za doping.

Chodziarz Alex Schwazer, który przed czterema laty zdobył złoty medal igrzysk, został wykluczony z rywalizacji w Londynie z powodu dopingu. 27-letni Włoch miał pozytywny wynik kontroli antydopingowej, przeprowadzonej w niemieckim Oberstdorfie, gdzie trenował.

Rzucająca młotem mołdawska lekkoatletka Marina Margiewa została wycofana z igrzysk przez narodowy komitet olimpijski także z powodu pozytywnego wyniku testu dopingowego. Szef komitetu Nicolae Juravschi powiedział, że pozytywny wynik dały testy przeprowadzone przez przyjazdem do Londynu. Z tego samego powodu w igrzyskach nie wystąpiła dyskobolka Natalia Artic, którą wycofano przed piątkowymi eliminacjami tej konkurencji.

Również amerykański judoka Nicholas Delpopolo, który zajął siódme miejsce w turnieju olimpijskim w kat. do 73 kg, został zdyskwalifikowany za "złamanie przepisów antydopingowych".

Więcej o: