Londyn 2012. Rekord Iana Millara

Ian Millar dzięki startowi w sobotnich kwalifikacjach w skoku przez przeszkody stał się rekordzistą pod względem liczby olimpijskich występów. Igrzyska w Londynie są dla Kanadyjczyka już dziesiątymi w karierze.

Millar ma 65 lat. W igrzyskach debiutował w 1972 roku w Monachium. Przez czterdzieści lat opuścił tylko jedną imprezę - w 1980 roku do Moskwy nie pojechał przyłączając się do bojkotu igrzysk. Po sobotnich kwalifikacjach, w których na swoim koniu Star Power strącił jedną przeszkodę, czuł się świetnie.

- Jestem teraz lepszy, niż w momencie, gdy zaczynałem karierę. Mam więcej wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia. Najlepsi zawodnicy osiągają szczyt formy, kiedy są już starsi. Aby stać się w pełni ukształtowanym zawodnikiem potrzebny jest czas - powiedział Millar.

Millar - nazywany w swoim kraju "Kapitanem Kanadą" - uznawany jest w ojczyźnie za bohatera narodowego. Nie zmienia tego nawet fakt, że wielu sportowców sukcesami bije go na głowę. W swojej długiej karierze Kanadyjczyk dwukrotnie sięgał po mistrzostwo świata. Jedyny medal olimpijski zdobył cztery lata temu w Pekinie, gdy miał 61 lat. Wraz z kolegami z drużyny zdobył wtedy srebro. Zaliczył czysty przejazd, pomimo tego, że wystartował ze złamaną ręką.

Dzięki występowi w Londynie, Millar odskoczył w klasyfikacji olimpijczyków z największą liczbą występów austriackiemu żeglarzowi Hubertowi Raudaschlowi, który zakończył karierę po igrzyskach w Atlancie, gdy miał na koncie dziewięć startów. Na tych igrzyskach Raudaschla dogonił łotewski strzelec Afanasijs Kuzmis.

Niewykluczone, że Millar wystąpi również za cztery lata na Igrzyskach w Rio de Janeiro. Nie wszystko zależy jednak od niego. - Star Power ma teraz 11 lat, więc w Brazylii będzie mieć 14. Jeżeli on będzie gotowy, to ja też - powiedział Millar.

Nie ma Ciebie w domu, a chcesz oglądać igrzyska? Śledź naszą relację na m.sport.pl 

Więcej o: