Londyn 2012. Dwa polskie złote medale w piątek! Zieliński i Majewski!

Wspaniały polski wieczór w Londynie! Najpierw złoto we świetnym stylu wywalczył sztangista Adrian Zieliński, a później najwartościowszy krążek wyrwał rywalom Tomasz Majewski! Wcześniej brązowy medal w wioślarstwie zdobyły Magdalena Fularczyk i Julia Michalska.

Adrian Zieliński zdobył złoty medal w podnoszeniu ciężarów w kategorii wagowej do 85kg. Polak miał w dwuboju identyczny wynik jak Rosjanin Apti Aukchadow, był jednak od niego o 130g lżejszy, co zadecydowało o losach złota. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał po raz pierwszy.

W konkursie pchnięcia kulą konkurs zdominowali Tomasz Majewski i Niemiec David Storl. Na początku prowadził Storl, ale wtedy nadeszła trzecia seria. Majewski pchnął 21.89 i o 3 centymetry wyprzedził Storla! Niemiec nie wytrzymał i kolejne próby palił! Majewski obronił złoto olimpijskie z Pekinu!

Walka Zielińskiego

W rwaniu Adrian Zieliński zaliczył dwie pierwsze próby. Udało mu się podnieść 174 kg co jest jego rekordem życiowym. Nie dały rady przy 176 kg. Dawało mu to trzecie miejsce za Chińczykiem Yong Lu (179 kg) i Rosjaninem Apti Aukchadowem (175 kg).

W podrzucie najpierw swoje trzy próby zepsuł Yong Lu i stracił szanse na medal. Źle się też zaczęło dla Zielińskiego. Sędziowie nie zaliczyli jego próby podrzutu 206 kg. Na szczęście poprawił się w drugiej próbie. Faworyt Irańczyk Kianoushi Rostami, który jest jednym z najlepszych w podrzucie, zaczął od skutecznej próby przy 209 kg. Prowadzenie po podrzuceniu 210 kg objął Aukchadow. Nerwy rosły.

W ostatnim podejściu Zieliński we wspaniałym stylu podrzucił 211kg! Medal był pewny, ale dopiero po nieudanych próbach Aukchadowa i Rostamiego okazało się, że jest to złoto!

Majewski lepszy o 3 centymetry!

Tomasz Majewski daleko pchał od samego początku. W pierwszej serii kula powędrowała na odległość 21.19 cm. Dalej pchnął tylko Niemiec David Storl - 21.84. W drugiej serii obaj poprawili swoje wyniki: Polak na 21.72, a Niemiec na 21.86.

Szczęśliwa była dla nas trzecia seria. Majewski pchnął 21:87 i objął prowadzenie! Storl nie dał rady go pobić.

Kolejne dwie serie nie przyniosły zmiany. Storl spalił wszystkie dwa pchnięcia!

Przed ostatnią serią Majewski usiadł z boku, z dala od obozowiska kulomiotów. Najpierw po turecku. Wyrównywał oddech, ale widać było, że jest spięty. Potem wyprostował nogi, aż w końcu położył się na plecy. Potem przechadzka.

Liczą się już tylko Storl i Majewski. Storl i Majewski. Storl i Majewski... MAJEWSKI!!!

Jest też brąz wioślarek

Magdalena Fularczyk i Julia Michalska, startujące w piątek w finale dwójek podwójnych kobiet, zajęły trzecie miejsce i zdobyły brązowy medal. Złoto przypadło Brytyjkom Annie Watkins i Katherinie Grainger, które zdeklasowały rywalki, wyprzedzając drugą Australię o prawie trzy sekundy i naszą osadę o ponad dwanaście.

Więcej o: