Londyn 2012. Piłka nożna. Amerykanki wygrywają w "nuklearnym meczu"

Piłkarki USA pokonały 1:0 Koreę Północną po golu Abby Wambach w meczu, który amerykańskie media - w nawiązaniu do politycznego napięcia między dwoma krajami - ochrzciły mianem "nuklearnego starcia". Amerykanki dzięki zwycięstwu wygrały swoją grupę.

Igrzyska w Londynie multimedialnie! Olimpijskie wideo najlepsze na Sport.pl ?

Wembach dała swojej drużynie wygraną w 141. meczu w reprezentacji. To jej trzeci gol na tym turnieju. Amerykanki na Old Trafford czuły się jak u siebie, bo większość spośród blisko 30 tys. kibiców dopingowało drużynę USA.

Korea Północna to dziesiąta drużyna w światowym rankingu, ale dla innych reprezentacji jest właściwie nieznana, z powodu rzadkich kontaktów trenerów i piłkarek kolegami z innych krajów. Na igrzyska przyjechała bardzo młoda drużyna, której średnia wieku to 19 lat i 11 miesięcy. Dla porównania średni wiek Amerykanek to 28 lat i miesiąc.

We wtorkowym meczu Amerykanki miały przewagę. Poza kilkoma minutami w drugiej połowie, gdy kilka razy musiała interweniować bramkarka Hope Solo, to Amerykanki ostrzeliwały bramkę rywalek. Wembach, oprócz gola, w pierwszej połowie trafiła też w słupek.

Mecz USA - Korea Północna był pierwszym starciem żeńskich drużyn na Old Trafford od 23 lat. W 1989 r. finał Pucharu Anglii oglądał tysiąc kibiców.

Zwycięzca Rajdu Dakar ? zdobył medal w Londynie

Więcej o: