Londyn 2012. Ruta Meilutyte. 15-letnia mistrzyni z Litwy, z której dumni są Brytyjczycy

To do tej pory jedna z większych niespodzianek igrzysk w Londynie. Zaledwie 15-letnia letnia Litwinka Ruta Meilutyte została mistrzynią olimpijską w pływaniu. Jej wyczyn wywołał ogromną radość nie tylko na Litwie, ale i... wśród Brytyjczyków. Jeden z wpisów na twitterze poświęcił jej nawet słynny piłkarz Wayne Rooney. Skąd taka reakcja gospodarzy?

KONKURS! Pokaż jak dodajesz sił Marcinowi Dołędze i wygraj tablet Acer!

Zwycięstwo Meilutyte było wielką niespodzianką. 15-letnia Litwinka przepłynęła 100 metrów stylem klasycznym o 0,003 sek. szybciej niż mistrzyni świata i żelazna faworytka Amerykanka Rebecca Soni. Nic dziwnego, że szybko stała się bohaterką serii artykułów w mediach na całym świecie. Najwięcej miejsca Litwince poświęca brytyjska prasa. A powód jest prosty - traktują ją jak swoją rodaczkę.

Meilutyte urodziła się na Litwie, ale dwa lata temu wyemigrowała z ojcem na Wyspy. Jej matka zginęła w wypadku samochodowym, gdy Ruta miała cztery lata. Ojciec postanowił emigrować z Kowna ze względów zarobkowych. Znalazł pracę jako ochroniarz, a potem zapisał córkę do szkoły pływackiej w Plymouth. Tam nastolatka zaczęła szlifować swój ogromny talent pod okiem trenera Jona Rudda. - Chodzi do brytyjskiej szkoły, pływa w brytyjskim klubie i jej szkoleniowcem jest Brytyjczyk. To wszystko sprawia, że jest częścią także naszej historii i powinniśmy być z niej dumni. To taka nasza adoptowana Brytyjka - mówi Rudd. Najlepszym dowodem na to, że Brytyjczyków poruszył sukces nastolatki jest wpis na twitterze Wayne Rooneya. "To coś niesamowitego. Złoto w wieku 15 lat" - napisał piłkarz Manchesteru United i reprezentacji Anglii.

Złośliwi twierdzą, że Brytyjczycy cieszą się ze złota Litwinki, bo sami po trzech dniach igrzysk żadnego nie zdobyli. "Gold medal wanted", czyli "Poszukiwany złoty medal" - napisał na pierwszej stronie brukowiec "The Sun" zamieszczając wielkie zdjęcie złotego krążka.

- Ruta ma naturalny talent. Świetnie czuje się w wodzie, lubi ciężką pracę i jest niesłychanie szybka. Kto wie, może będzie inspiracją dla brytyjskich sportowców - podsumowuje Rudd.

Zobacz wideo
Więcej o: