Londyn 2012. "The Ring": Kulej w olimpijskiej dziesiątce wszech czasów

Zmarły przed dwoma tygodniami Jerzy Kulej otrzymał wielkie wyróżnienie. Dwukrotny złoty medalista olimpijski w pięściarstwie został uznany przez prestiżowy magazyn "The Ring" za jednego z dziesięciu największych bokserów wszech czasów, którzy kiedykolwiek wystąpili na igrzyskach

Jerzy Kulej przeszedł do historii jako zdobywca dwóch złotych medali na dwóch igrzyskach z rzędu. Wygrał rywalizację w wadze lekkopółśredniej w Tokio w 1964 oraz cztery lata później w Meksyku. Te tytuły oraz wspaniały styl walki uplasowały zmarłego niedawno pięściarza na dziesiątym miejscu olimpijskiej listy wszech czasów magazynu "The Ring".

"Kulej ze swoim rekordem walk 317-25-6 był jednym z największych wojowników pochodzących z Polski. Swoje braki w warunkach fizycznych nadrabiał świetną gardą, szybkimi nogami i kapitalnym refleksem, dzięki któremu ranił przeciwników rozbijając ich obronę" - czytamy w uzasadnieniu.

Magazyn przypomina najważniejsze walki Kuleja, w tym jego drogę do olimpijskich zwycięstw. "W Tokio zdeklasował Jewgienija Frołowa, był od niego lepszy w każdej sekundzie pojedynku" - czytamy. "Biblia boksu" wspomina też, jak ciężka była jego droga do złota w Meksyku, które wywalczył m.in. dzięki pokonaniu stosunkiem głosów 3:2 Janosa Kajdiego w Węgier, Niemca Petera Tiepolda i w finale Kubańczyka Enrique Ragueiferosa.

W dziesiątce nie znaleźli się złoci medaliści igrzysk i późniejsi zawodowi mistrzowie świata George Foreman, Joe Frazier, Lennox Lewis czy Muhhamad Ali. Olimpijska lista obejmuje największych pięściarzy wyłączając ich karierę zawodową.

Lista dziesięciu największych pięściarzy w historii, którzy wystąpili na igrzyskach

1. Teofilo Stevenson

2. Laszlo Papp

3. Felix Savon

4. Boris Lagutin

5. Hector Vinent

6. Guillermo Rigondeaux

7. Oleg Saitov

8. Harry Mallin

9. Ariel Hernandez

10. Jerzy Kulej

Więcej o: