Amaury Leveaux przyp³yn±³ na pierwszej zmianie dopiero trzeci. Fabien Gilot skoñczy³ nastêpn± tu¿ za Michaelem Phelpsem, Clement Lefert by³ na swojej zmianie ju¿ tylko o w³os za Cullenem Jonesem, wreszcie Ryan Lochte nie obroni³ pozycji przed w¶ciekle atakuj±cym Yannickiem Agnelem.
Za nimi toczy³a siê walka o br±z. Australijczycy wystawili na pierwszej zmianie najszybszego w tym roku Jamesa Magnussena, na ostatniej drugiego na li¶cie ¶wiatowej Jamesa Richardsa, ale nie obronili br±zowego medalu przed Rosjanami - Andriejem Grieczynem, Nikit± Lobincew, W³adimirem Morozowem i Dani³± Izotowem.
Faworytami byli Australijczycy, choæ do wczoraj Amerykanie tylko dwukrotnie w historii nie zdobyli z³otego medalu olimpijskiego w tej konkurencji, przy czym przy pierwszej z tych okazji pobili ich dotkliwie w³a¶nie Ozzies. Ale uwaga! Po wczorajszym finale Amerykanie zdobyli tylko jeden z³oty medal - w Pekinie - w czterech ostatnich igrzyskach.
W ¶wiatowym rankingu jest trzech Australijczyków w pierwszej 10., w tym na pierwszych dwóch miejscach Magnussen i Roberts, Amerykanin jeden - Nathan.
Ale tu by³a pu³apka - w tym rankingu 10 najlepszych sprinterów ¶wiata jest tak¿e trzech Rosjan i dwóch Francuzów. Wszyscy oni p³ynêli w sztafetach.
I chyba najwa¿niejsze - trener Amerykanów Gregg Troy zdecydowa³ siê w ostatnim momencie na w³±czenie do sztafety Phelpsa i Lochte, licz±c na ich ducha walki w dru¿ynie. Mo¿na chyba powiedzieæ, ¿e to by³ b³±d, o ile kto¶ pamiêta ostatnia zmianê sztafety w Pekinie.
Kiedy na ostatniej zmianie wskoczy³ do wody Jason Lezak, mia³ d³ugo¶æ cia³a straty do Alaina Bernarda, rekordzisty ¶wiata przed startem sztafety, Jeszcze 25 metrów przed meta mia³ pó³ d³ugo¶ci straty. Ale pop³yn±³ 46,06 s, by³o to i wci±¿ jest najszybsze 100 m w historii. Lezak ocali³ szanse Phelpsa na zdobycie o¶miu z³otych medali olimpijskich. Gary Hall Jr nazywa Lezaka - prawie dwumetrowca wa¿±cego niemal 100 kilo - "zawodowym sztafecierzem". Dlaczego trener Gregg Troy zdecydowa³ siê zast±piæ go Ryanem Lochte?
Amerykanie wytoczyli najwiêksze dzia³a - czyli nie najszybsze, bo zwyciêstwo w sztafecie 4x100 stylem dowolnym jest w igrzyskach najwa¿niejsze, za¶ ich rywalizacja z Australijczykami tak presti¿owa, ¿e trudno w innych sportach znale¼æ analogie. ¦cigaj± siê dwa najlepsze dru¿yny na ¶wiecie, wypakowane wrêcz gwiazdami, które - gdyby taka by³a mo¿liwo¶æ - mog³yby wype³niæ sob± fina³ indywidualny. Z 29 rekordów ¶wiata sztafety 4x100 m po wojnie 24 pobili Amerykanie.
Ten pierwszy raz, kiedy Amerykanie otrzymali lanie na igrzyskach, mia³ miejsce w Sydney, gdy Gary Hall Jr, p³ywacka Wielka Gêba z Florydy w jednym z wywiadów powiedzia³, ¿e roztrzaska Australijczyków jak gitary. Kiedy wygrali Australijczycy - nigdy wcze¶niej, ani nigdzie pó¼niej nie s³ysza³em takiego dopingu, jakbym siedzia³ w hamowni silników promów kosmicznych - Michael Klim, fantastyczny p³ywak polskiego pochodzenia wskoczy³ na s³upek i zagra³ na gitarze, gdy Gary Hall Jr jeszcze by³ w wodzie.
Zawsze jest ostro, zawsze jest gniewnie. Teraz Phelpsa pytali o t± gitarê, ale powiedzia³, ¿e nie gra. No, i dobrze, ¿e nie da³ siê sprowokowaæ.
Mimo wszystko Phelps zdoby³ medal i ju¿ tylko jednego kr±¿ka brakuje mu do rekordu radzieckiej gimnastyczki z lat 50. i 60. £arysy £atyninej, która zgromadzi³a 18 medali.
Amerykanka Dana Vollmer pobi³a rekord ¶wiata w finale 100 m st. motylkowym (55,98), wyprzedzi³a Chinkê Lu Ying. Cameron van der Burg z RPA pobi³ rekord ¶wiata w finale 100 m stylem klasycznym (58,46 s), wyprzedzi³ Christiana Sprengera z Australii.