Londyn 2012. Druga gafa organizatorów. Koreańczycy są wściekli

W środę, podczas pierwszego dnia turnieju piłkarskiego kobiet, organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Londynie przez pomyłkę wyświetlili na Hampden Park flagę Korei Południowej. Reprezentantki Korei Północnej wróciły do szatni, a organizatorzy byli zmuszeni do przeprosin. Jednak wydając oświadczenie popełnili kolejną gafę.

Profil Sport.pl na Facebooku - 77 tysięcy fanów. Plus jeden? 

"Przed meczem kobiet na Hampden Park na telebimie wyświetlono flagę Korei Południowej zamiast flagi Korei Północnej. Oczywiście jest to pomyłka. Przeprosimy drużynę i Narodowy Komitet Olimpijski i podejmiemy odpowiednie kroki, by zapobiec takim pomyłkom w przyszłości" - oświadczyli organizatorzy. I znów nie ustrzegli się błędów.

W komunikacie wykorzystano nazwy "Korea Północna" i "Korea Południowa", które są co prawda w powszechnym użyciu, ale nie są nazwami, którymi posługują się te kraje. Organizatorzy igrzysk powinni stosować nazwy "Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna" i "Republika Korei". Wkrótce błąd został poprawiony, ale nie uszedł uwadze międzynarodowych agencji prasowych.

Organizatorzy zostali skrytykowani przez przedstawiciela Korei Północnej w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, Unga Changa. - Oczywiście, że naród jest wściekły - powiedział Chang na antenie telewizji Reutersa.

- Gdyby twój sportowiec zdobył złoty medal, a oni pokazaliby flagę innego kraju, to co wtedy? - pytał.

Obie Koree dzieli najbardziej zmilitaryzowana granica na świecie. Ich konflikt trwa od 1953 roku.

To nie wszystkie wpadki

Zamieszanie z nazwą i flagą Korei Północnej to nie wszystkie problemy organizatorów igrzysk w Londynie.

Prawie pięć tysięcy kibiców kupiło bilety na zawody w skokach do wody, nie wiedząc, że są to wejściówki na miejsca z ograniczoną widocznością. Ceny biletów wahały się w granicach 30-50 funtów. Organizatorzy zaproponowali zwrot pieniędzy.

Jeszcze inna pomyłka przydarzyła się brytyjskiej reprezentacji, która składa się ze sportowców z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Po pokonaniu Nowej Zelandii w turnieju piłki nożnej kobiet reprezentacja wydała oświadczenie, w którym mowa była... o zwycięstwie reprezentacji Anglii.

Więcej o: