Powitanie kpt. Cichockiego i uroczyste ślubowanie żeglarzy olimpijskich w sopockiej marinie

W najbliższy weekend w sopockiej marinie odbędą się dwie ważne uroczystości. 13 lipca ok. godz. 13.00 planowane jest powitanie kpt. Tomasza Cichockiego, który w maju zakończył samotny rejs wokół globu. Natomiast 14 lipca ok. godz. 9.25 odbędzie się ceremonia ślubowania reprezentacji żeglarzy zakwalifikowanych do Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012.

Kapitan Tomasz Cichocki samotną pętlę dookoła świata zakończył 7 maja około godz. 19.01, kiedy to minął metę przy latarni morskiej Phare du Petit Minou we francuskim Breście. Okołoziemska podróż na pokładzie jachtu "Polska Miedź" ze stoczni Delphia Yachts trwała 312 dni.

Powitanie kapitana Tomasza Cichockiego odbędzie się przy honorowej asyście jednostek Marynarki Wojennej oraz jachtów Delphii. Planowany jest również występ Orkiestry Górniczej pod dyrygenturą Zygfryda Bagińskiego.

- Tomasz Cichocki zakończył samotny rejs dookoła świata niezwykle trudną trasą wokół trzech groźnych przylądków. To wielki wyczyn, który odnotuje cały żeglarski świat.

Godnym podkreślenia jest fakt, że jacht "Polska Miedź" typu Delphia 40.3 zbudowany został w polskiej stoczni Delphia Yachts Kot z Olecka. Skonstruował go Andrzej Skrzat, jeden z najwybitniejszych projektantów. To także wielki sukces polskiego przemysłu jachtowego, który od lat zaliczany jest do światowej czołówki.

Ten jacht to jeden z najlepszych polskich produktów eksportowych, nagradzany na wielu wystawach nautycznych w Polsce i Europie. Rejs Tomasza Cichockiego był niezwykłym sprawdzianem umiejętności żeglarskich i jakości polskiego jachtu. Kapitan i jego łódka zdali ten egzamin na piątkę! - mówił Waldemar Heflich, redaktor naczelny miesięcznika "Żagle".

Natomiast już w sobotę 14 lipca w sopockiej marinie odbędzie się ślubowanie naszych żeglarzy olimpijskich.  Jak poinformował Jerzy Mieńkowski z Polskiego Związku Żeglarskiego, w uroczystości przygotowanej przez Polski Komitet Olimpijski udział weźmie Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką. - Wizyta Prezydenckiej Pary podczas ślubowania reprezentacji żeglarzy to powód do dumy dla całego środowiska żeglarskiego w Polsce - dodał Jerzy Mieńkowski.

Po uroczystym ślubowaniu, około godz. 10.00 Prezydent wręczał będzie także odznaczenia państwowe dla zasłużonych żeglarzy. Natomiast około godz. 11.25 Para Prezydencka weźmie udział w ceremonii otwarcia międzynarodowych zawodów żeglarskich rozgrywanych pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA