Polacy na podium regat PŚ Słowenia Match Race Cup

Polski sternik Rafał Sawicki z załogą zajął 3 miejsce w regatach Pucharu Świata Slowenia Match Race Cup o współczynniku grade 2. Pierwsze miejsce należy do Duńczyka Madsa Eblera, a na drugiej lokacie uplasował się Victor Ogeman ze Szwecji. Zawody zostały rozegrane między 14 a 17 czerwca u wybrzeży miejscowości Izola. Przebieg wyścigów relacjonuje Maciej Cylupa, organizator cyklu Polisch Match Tour.

Regaty były mocno obsadzone zawodnikami z 6 krajów. W zawodach udział wzięły dwie polskie załogi reprezentujące Polish Match Team - Sawicki Racing i Szymik Racing. Dla obu załóg był to jeden z etapów przygotowań do zbliżających się Mistrzostw Polski, ale również szansa na zdobycie cennych punktów do światowego rankingu.

Początek regat nie zapowiadał dobrego rezultatu. Obie załogi przegrywały swoje pierwsze wyścigi, a wynikało to głównie z braku opływania na dostarczonych przez organizatora jachtach klasy J24. Mimo, iż są to dość powszechne na świecie łodzie, sprawiały one dużo problemów. Ciężkie i toporne, przy wietrze nie przekraczającym 6 węzłów były trudne do prowadzenia, zwłaszcza na prestartach.

- Nie byliśmy przekonani co do naszej prędkości, manewry były słabe, a jak łódka nie płynie szybko to i pewność siebie w taktyce spada - powiedział po pierwszym dniu Rafał Sawicki.

Na szczęście z każdym kolejnym wyścigiem było co raz lepiej. Drugiego dnia dokończona została runda round robin. Sawicki Racing wygrał wszystkie pozostałe wyścigi i awansował do ćwierćfinału. Niestety sztuka ta nie udała się drugiej polskiej załodze prowadzonej przez Szymona Szymika.

Ćwierćfinały odbyły się jeszcze tego samego dnia. Przeciwnikiem naszej załogi była lokalna faworytka, startująca w olimpijskim match racingu Vesna Dekleva. Nie obyło się bez trudności, gdyż Słowenka bardzo dobrze prowadziła łódkę i walka była zacięta. Jednak ostatecznie załoga Rafała Sawickiego zwyciężyła 2-1.

Półfinał to walka z faworytem całych regat Madsem Eblerem z Danii. Niestety polska załoga nie była w stanie zwyciężyć nawet jednego wyścigu przegrywając 3-0. Jak się później okazało Duńczycy również finał rozstrzygnęli w takim samym stosunku i bez przegranej triumfowali w regatach. Załoga Sawickiego walczyła zaciekle, ale w kluczowych momentach to właśnie przeciwnicy przejmowali kontrole, co wystarczyło, by wygrać każdy wyścig. Na pocieszenie pozostaje fakt, że Polacy jako jedyni tasowali się z załogą Eblera na trasie czego nie mogły zrobić inne załogi. Duńczycy żeglowali tak pewnie, że rozstrzygali wyścigi już na startach.

W małym finale nasza załoga trafiła na kolejnego miejscowego zawodnika Dejana Presena. Tym razem walka była łatwiejsza i po dwóch wyścigach załoga w składzie Rafał Sawicki, Andrzej Kucieński, Piotr Szwoch i Jan Fursewicz mogła świętować miejsce na najniższym stopniu podium.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego wyniku. Zwłaszcza po pierwszym dniu, trzecie miejsce wzięlibyśmy w ciemno. Dużo lepiej żeglowało nam się w drugiej części regat, gdy wiatr był nieco silniejszy. Było to bardzo dobre przygotowanie do Mistrzostw Polski, ale również zdobyliśmy sporo punktów do rankingu ISAF, w którym powinniśmy mocno awansować. Nie byłoby tego wszystkiego bez wsparcia naszych partnerów czyli Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Yacht Klubu Polski Gdynia i Polish Match Tour, którym bardzo dziękujemy - podsumowuje Rafał Sawicki.

Wyniki końcowe regat:

1. Mads Ebler (DEN)

2. Victor Ogeman (SWE)

3. Rafał Sawicki, Andrzej Kucieński, Piotr Szwoch, Jan Fursewicz (POL)

4. Dejan Presen (SLO)

...

8. Szymon Szymik, Tobiasz Zajączkowski, Oskar Śleziona, Franek Badowski (POL)

Już za niecałe trzy tygodnie rozpoczną się w Gdyni Mistrzostwa Polski w Match Racingu. Wyścigi rozegrane zostaną w Basenie Prezydenta w sąsiedztwie Daru Pomorza i ORP Błyskawica. Polish Match Team w pełnym składzie przystąpi do jednych z najważniejszych regat w sezonie. Poza załogami Rafała Sawickiego i Szymona Szymika wystartuje również ekipa Patryka Zbroi. Zapraszamy do oglądania na żywo oraz śledzenie na Facebooku.

Przemysław Tarnacki niepokonany w Kamieniu Pomorskim

Więcej o: