Polish Match Tour: inauguracja regat meczowych

Już wkrótce rozpocznie się Polish Match Tour, pierwszy i jedyny w Polsce cykl regat meczowych. Czołowi żeglarze, siedem imprez na akwenach całego kraju, dwa nowe miasta na mapie zawodów. Inauguracja regat już 7 czerwca w Kamieniu Pomorskim. O przebiegu cyklu mówi Maciej Cylupa, organizator zawodów.

W 2012 roku w ramach PMT rozegranych zostanie 7 imprez zaliczanych do Pucharu Świata ISAF. Cykl odwiedzi dwa nowe miasta - Kamień Pomorski i Wolin, a łącznie w Zachodniopomorskim odbędą się 4 eliminacje. Tegoroczne zmagania rozpocznie mikrocykl w Województwie Zachodniopomorskim pod wspólną nazwą Pomerania Tour. Cykl rozgrywany jest pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Pierwszą odsłoną będzie impreza na otwarcie nowoczesnej Mariny Kamień Pomorski. W ciągu 4 dni rozegrane zostaną podwójne regaty Marina Kamień Grade3. Regatom będzie towarzyszyć wiele imprez, m.in. koncert Macieja Maleńczuka, konkursy i występy oraz transmisja meczu otwarcia Euro2012 na wielkim telebimie na rynku Starego Miasta.

Następnie zawodnicy przeniosą się w kolejne nowe miejsce czyli do Wolina na regaty Wolin Match Race. Impreza odbędzie z okazji Dni Wolina 2012 oraz otwarcia nowej przystani jachtowej. Włodarze miasta przygotowali wiele wydarzeń towarzyszących dla mieszkańców i kibiców, m.in. turnieje sportowe, pokazy i koncerty.

Kolejne regaty odbędą się w Szczecinie i rozegrane zostaną w tym roku wyjątkowo w sierpniu. Będzie to podwójny jubileusz: 50. regaty Polish Match Tour i 5. edycja regat Szczecin Match Race w historii. Finał regat rozegrany będzie na Odrze w centrum miasta. W czasie regat odbędzie się widowiskowy Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic 2012 na Wałach Chrobrego wraz z wieloma innymi atrakcjami.

Dla kibiców na każdych zawodach przygotowano profesjonalny komentarz regat wyjaśniający tajniki match racingu oraz relacjonujący bieżące zmagania na trasie wyścigów - mówi Maciej Cylupa, organizator całego cyklu.

Kalendarz Pomerania Tour 2012 w ramach Polish Match Tour:

7 - 8 czerwca - Kamień Pomorski, Grade3

9 - 10 czerwca - Kamień Pomorski, Grade3

23 - 24 czerwca - Wolin, Grade4

10 - 12 sierpnia - Szczecin, Grade3

PMT 2012 będzie już szóstą edycja cyklu. W ciągu ostatnich 5 lat rozegrano 46 regat zaliczanych do rankingu Pucharu Świata w tym takie imprezy jak Finał Nations Cup w Gdyni (grade2), Olsztyn Match Race (grade2) czy Mistrzostwa Polski organizowane 3-krotnie do 2007 roku.

Ponadto PMT jako patron merytoryczny wspiera Klasę Omega w jej nowym projekcie Omega Match Cup 2012. Będzie to cykl 4 imprez meczowych rozgrywanych na jachtach Omega Sport.

PMT jest również patronem zespołu żeglarskiego Polish Match Team składającego się z trzech czołowych załóg z różnych rejonów Polski: Sawicki Racing (Gdynia) Zbroja Yacht Racing Team (Szczecin) i Szymik Racing (Bielsko Biała).

Warto dodać, że w opublikowanym 16 maja rankingu sterników match racingowych ISAF w pierwszej setce uplasowało się dziesięciu polskich żeglarzy. Najwyższą lokatę zajmuje Przemysław Tarnacki, który plasuje się na 19 miejscu. W pierwszej trzydziestce, na 24 miejscu sklasyfikowany jest też Marek Stańczyk.

Więcej informacji o zawodach można znaleźć na oficjalnej stronie regat oraz na Facebooku.

Więcej o: