Londyn 2012. Fifa nakazała klubom zwalnianie piłkarzy na IO

W piątek odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego FIFA. Międzynarodowa Federacja Piłkarska nakazała klubom zwalnianie piłkarzy poniżej 23 roku życia na mecze reprezentacji narodowych na Igrzyskach w Londynie, mimo że turniej olimpijski jest poza oficjalnym kalendarzem rozgrywek.

Wygraj bilet na mecz Borussia - Bayern ?

- Komitet Wykonawczy zdecydował, że kluby są zobowiązane do zwalniania piłkarzy poniżej 23 roku powołanych do drużyn narodowych na Igrzyska Olimpijskie - brzmi oficjalne oświadczenie FIFA wydane w piątek.

Komitet ustalił również program ubezpieczeń dla piłkarzy grających w reprezentacjach narodowych, który w przypadku kontuzji zawodnika przewiduje zabezpieczenie pensji przez międzynarodową federację. Na ten cel komitet przeznaczył 100 milionów dolarów.

W 2008 roku FC Barcelona nie chciała pozwolić Leo Messiemu na grę w turniej w Pekinie. Sprawa trafiła do Sportowego Trybunału Arbitrażowego. Ten orzekł na korzyść klubu, wtedy Katalończycy zdecydowali jednak zezwolić Argentyńczykowi na występ na Igrzyskach.

W Londynie turniej olimpijski rozpocznie się 25 lipca. Powoływani są na niego piłkarze, którzy nie ukończyli jeszcze 23 roku życia. Każda z reprezentacji ma jednak prawo do wystawienia trzech starszych zawodników.

Więcej o: