Piotr Kula o olimpijskich kwalifikacjach Finnistów

Piotr Kula, Rafał Szukiel, Łukasz Lesiński i Miłosz Wojewski, najlepsi polscy Finniści, już od 31 marca startują w Pucharze Świata Trofeo SAR Princesa Sophia na Majorce. Podczas regat zawodnicy rywalizować będą o prawo startu w igrzyskach. O przebiegu olimpijskich kwalifikacji Finnistów opowiada Piotr Kula.

W klasie Finn w Igrzyskach Olimpijskich startuje 25 zawodników, po jednym z danego kraju. Pierwszych osiemnaście krajów zakwalifikowało się w ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Perth w Australii. Jedyny reprezentant Polski na tych zawodach, Rafał Szukiel nie zdołał wywalczyć miejsca dla kraju. Pozostałych siedem państw ma szansę na minimum olimpijskie w majowych Mistrzostwach Świata w Wielkiej Brytanii. W zawodach tych wystartuje czterech naszych zawodników: Piotr Kula, Łukasz Lesiński, Rafał Szukiel i Miłosz Wojewski. To między nimi właśnie rozegra się walka o start w Igrzyskach. Biorąc pod uwagę wyniki Mistrzostw Świata z lat ubiegłych, możemy być spokojni o kwalifikację dla kraju. Np. rezultat Piotra Kuli w Mistrzostwach Świata 2010 uplasował Polskę na czternastym miejscu w relacji państw.

Oprócz minimum olimpijskiego, ważną kwestią jest też to, kto będzie reprezentował Polskę na Igrzyskach. Zdecyduje o tym wynik krajowych eliminacji, składających się z trzech regat: Dwóch Pucharów Świata: Trofeo Princesa Sofia na Majorce (31.03-07.04.2012), Semaine Olympiique Francaise w Hyeres, w południowej Francji (21-27.04.2012) oraz Mistrzostw Świata w Falmouth w Wielkiej Brytanii (13-18.05.2012). Z tych trzech imprez, dwa najlepsze rezultaty danego zawodnika liczą się do ostatecznej punktacji. Jak widać ostatnia impreza eliminacji krajowych będzie też areną walki o Igrzyska w ogóle. Zapowiada się więc ciekawa rywalizacja, a to wszystko w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.

Ubiegłoroczne eliminacje do Preolympicu, zawodów które odbyły się na tych samych zasadach i w tym samym miejscu co Igrzyska, stanowiących swojego rodzaju próbę generalną przed Igrzyskami wygrał aktualny Mistrz Polski Piotr Kula. Mistrzostwo kraju zdobył zwyciężając we wszystkich jedenastu wyścigach i wygląda na to, że jego szanse na Igrzyska są wysokie. Jednak gra o olimpijski paszport zacznie się dopiero za tydzień i na razie wszystko jest otwarte.

O przygotowaniach olimpijskich Finnistów możesz przeczytać TUTAJ!

Więcej o: