Londyn 2012. Anglicy pokazali oficjalną piłkę

Piłkarz Manchesteru United, Tom Cleverley, wziął udział w prezentacji oficjalnej piłki na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Nazwa futbolówki - "The Albert" - odnosi się do londyńskiego slangu.

Profil Sport.pl na Facebooku - 46 tysięcy fanów. Plus jeden? 

Nazwę piłki mógł zaproponować każdy. Spośród dwunastu tysięcy pomysłów wybrano ten nadesłany przez Boba Ashcrofta. - Chciałem, żeby nazwa miała coś wspólnego z Londynem, bo tam będą Igrzyska. Zastanawiałem się, czy istnieje w londyńskim slangu jakiś wyjątkowy synonim piłki, ale zdałem sobie sprawę, że nic takiego nie ma - tłumaczy.

- Uznałem, że mogę taki synonim wymyślić. Pomyślałem o najważniejszych miejscach Londynu i nagle przyszła mi do głowy Royal Albert Hall (królewska sala koncertowa - dop. red.).

Futbolówka składa się z zespojonych termicznie trójkątnych paneli, które mają pomóc jej w osiągnięciu stabilnego toru lotu. Producent piłki zapewnia, że nie sprawi takich problemów, jak mocno krytykowana "Jabulani" z mistrzostw świata 2010 w Republice Południowej Afryki.

Tom Cleverley, który zaprezentował piłkę fotografom, był zadowolony z jej wykonania. - Nie widziałem jeszcze takiej piłki. Będzie się wyróżniać na boisku. Dobrze się nią strzela i ma fajną nazwę - powiedział pomocnik Man Utd, jeden z kandydatów do piłkarskiej reprezentacji Wielkiej Brytanii, którą poprowadzi Stuart Pearce.

Turniej piłkarski rozpocznie się 25 lipca. Otwarcie Igrzysk odbędzie się dwa dni wcześniej.

Zaczynamy zabawę! Wybierz swoją kadrę na Euro 2012

Więcej o: