Krakowskie Shanties: żeglarstwo w rytmie muzyki

Spotkania z kapitanami największych polskich żaglowców, warsztaty takielarskie, prelekcje filmów, wystawy zdjęć, a przede wszystkim koncerty muzyki morskiej. Trwa właśnie Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties. Impreza do 26 lutego w Krakowie.

Pieśni z pokładu

Shanties to jeden z największych w Europie festiwali piosenki morskiej. Na imprezie można posłuchać koncertów najbardziej znanych zespołów polskiej sceny szantowej. "Drogi za horyzont" to koncert piosenki żeglarskiej. "Wesołe życie w Sailor Town" to pieśni kubryku w wykonaniu takich zespołów jak m.in. Stare Dzwony czy Banana Boat. Będzie można również posłuchać koncertu szanty klasycznej poświęconego legendarnemu szantymenowi Stanowi Hugillowi z okazji 20 rocznicy śmierci. Finałowy występ to koncert "Polskie Żaglowce", który zagrają m.in. Jerzy Porębski, Marek Szurawski czy Pat Sheridan.

Nie zabraknie również muzykowania dla najmłodszych. "Zejmankowe oceany marzeń" to szantowa zabawa dla dzieci. Do wspólnego śpiewania małych żeglarzy zaprosi zespół Zejman i Garkumpel.

Kapitanowie żaglowców

Festiwal Shanties to nie tylko muzyka morza. To także wyjątkowa okazja, by spotkać kapitanów najwiekszych polskich żaglowców. Uczestnicy poznają historię takich jednostek jak Pogoria, Zawisza Czarny, Kapitan Głowacki, czy Kapitan Borhardt. barwne anegdoty i opowieści morskie snuć będą m.in. kapitanowi Waldemar Mieczkowski, Janusz Zbierajewski i Andrzej Drapella.

Warsztat takielarski

Podczas festiwalu chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach takielarskich. Marcin Oględzki, Andrzej Bernat i Paweł Durakiwicz opowiedzą o sztuce wiązania węzłów, zademonstrują przeróżne sploty i przewiązy. Będzie można również posłuchać "Wiązanych Opowieści", czyli fragmentów programu edukacyjnego pod nazwą "TAKLER - powrót do tradycji". Prezentacji towarzyszyć będzie wystawa repliki średniowiecznej maszyny do kręcenia lin.

Filmy wiatru i morza

Na Shanties wyświetlone zostaną filmy z wiatrem w żaglach. Odbędzie się m.in. pokaz filmu z opery "Shenandoah 2011" oraz przegląd filmów "Shantoclip". Będzie można także zobaczyć dokument "Ostatni Szantymen" o Stanie Hugillu.

Koncerty muzyki morza, spotkania z kapitanami żaglowców, sploty, węzły i przewiązy, żeglarskie fotografie i morskie opowieści na szklanym ekranie. To właśnie Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.

Więcej o: