Zgrupowanie żeglarzy na Majorce, czyli wir przygotowań do Olimpiady

Na Majorce w Palma de Mallorca trwa właśnie zgrupowanie Kadry Narodowej klasy Finn. Pod okiem Andrzeja Piaseckiego nasi żeglarze przygotowują się do startu w pierwszych regatach eliminacyjnych do Igrzysk Olimpijskich.

- Już drugi tydzień trwa zgrupowanie Kadry Narodowej klasy Finn w Palma de Mallorca, gdzie za niecałe dwa miesiące wystartujemy w pierwszych regatach eliminacyjnych do Igrzysk Olimpijskich. Pod okiem Pana Andrzeja Piaseckiego żeglujemy w składzie: Łukasz Lesiński, Rafał Szukiel, Miłosz Wojewski i Piotr Kula.

Pierwsze dni zgrupowania były dość zimne, ale temperatura nie spadała poniżej sześciu stopni. Przy silnym wietrze, wysiłek powoduje, że znosimy zimno bez większego problemu i żeglujemy nawet po sześć godzin dziennie. Dopiero gdy pływamy w słabym wietrze i nie mamy zbyt wiele ruchu, zimno zaczyna dokuczać. Na wczorajszym treningu przez chwilę padał śnieg z deszczem. Pogodziliśmy się już z tym, że ze spodziewanego ciepła nici, ale dzisiejszy ranek zaskoczył nas całkowicie. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu pokrywała dokładnie palmy, plażę i nasze łódki. Miejscowi twierdzą, że takich ilości śniegu nie widzieli od czterdziestu lat. Bywały drobne przymrozki, ale bałwanów raczej nikt tu nie lepił. Dziś ludzie powyciągali z szaf dawno zapomniane ciepłe ubrania i tłumnie wyszli na plażę rzucać się śnieżkami i robić zdjęcia. W sklepach od kilku dni największym wzięciem cieszą się czapki, kurtki i grzejniki elektryczne, bo przecież nikt nie ma tu takich rzeczy w nadmiarze. Zimę w Polsce mamy co roku i śnieg nie robi na nas większego wrażenia. Chyba, że za kilka godzin mamy zostać ochlapani na treningu morską wodą. Rzadko się zdarza, żeby przed zejściem na wodę trzeba było odgarnąć śnieg z łódki. W sportach zimowych nasz kraj odnosi wiele sukcesów, liczymy więc, że i nasza dyscyplina odnajdzie się w tym gronie z powodzeniem.

Oprócz naszej ekipy, na Majorce trenują też kadry klas Laser i 49er. Nieraz, gdy mamy odprawy wszyscy w jednym czasie, budynek Club Nautic Arenal, gdzie stacjonujemy zamienia się w Klub Polski - informuje Piotr Kula.

Jak dotąd nasi reprezentanci wywalczyli pięć kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. W Mistrzostwach Świata w australijskim Perth, które odbywały się między 3 a 18 grudnia ubiegłego roku, bilet na olimpiadę zdobyli Zofia Klepacka-Noceti (RS:X kobiet), Przemysław Miarczyński (RS:X mężczyzn), Mateusz Kusznierewicz/Dominik Życki (Star), Maciej Grabowski (Laser) i Marcin Czajkowski/Jacek Piasecki (49er).

Spór wokół kwalifikacji olimpijskich! Czytaj więcej! ?

Więcej o: