Japoński rząd popiera kandydaturę Tokio jako gospodarza Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku

Japoński rząd oficjalnie poparł kandydaturę Tokio jako miasta gospodarza Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Zdaniem rządu to wielkie wydarzenie sportowe miałoby pomóc całemu krajowi w odbudowie - także psychicznej - po trzęsieniu ziemi i tsunami, które dotknęło Japonię w tym roku.

My też mamy zdanie! Dzielimy się nim na Facebook/Sportpl ?

Poparcie, z którym może się wiązać także pomoc finansowa dla Tokio wyraziły także obie izby japońskiego parlamentu. Tokio które było pierwszym azjatyckim gospodarzem igrzysk w 1964 roku, przegrało z Rio de Janeiro pojedynek o organizację imprezy w 2016 roku. O organizację igrzysk w 2020 roku ubiegają się oprócz stolicy Japonii: Baku, Doha, Stabmuł, Madryt i Rzym. Głosowanie nad wyborem miasta-gospodarza odbędzie się we wrześniu 2013 roku.

- Bycie gospodarzem imprezy będzie miało ogromne znaczenie dla promocji międzynarodowej przyjaźni i sportu. Pokaże także, że podnieśliśmy się po katastrofie, jaką było dla nas trzęsienie ziemi. - powiedział minister kultury Masaharu Nakagawa - wykorzystamy każdą nadarzającą się okazję dyplomatyczną by lobbować za naszą kandydaturą.

W marcowe trzęsienie ziemi w Japonii, w którym zginęło ponad 20 tysięcy osób, pociągnęło za sobą tsunami i zagrożenie nuklearne w elektrowni na północy kraju. Przewodniczący Japońskiego Komitetu Olimpijskiego Tsunekazu Takeda jest bardzo zadowolony z poparcia rządu: - To dodaje nam odwagi i jest ważną wiadomością dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - powiedział.

Małe narody, wielkie sukcesy

 

Londyn 2012 coraz droższy ?